8 راه برای کاهش ورم بینی بعد عمل جراحی 

8 نکته برای کاهش ورم بینی بعد عمل جراحی

به طور معمول اکثر افرادی که عمل زیبایی بینی انجام می دهند، مقداری ورم بینی بعد از عمل جراحی را به عنوان یک عارضه جانبی تجربه خواهند کرد. البته میزان تورم متفاوت است و اگر از تکنیک های درستی برای جراحی بینی استفاده شده باشد میزان این نوع عوارض پس از عمل بینی تا حد زیادی کاهش پیدا می کنند.

در واقع تورم به دلیل التهاب ناشی از جراحی بینی ایجاد می شود و همزمان با کبودی نیز همراه است. اگرچه هر بیمار پس از جراحی به طور متفاوتی بهبود می یابد، اما درجه این نوع تورم را می توان تا حدی با تکنیک جراحی بینی کاهش داد، به شرط آنکه به یک پزشک حاذق و باتجربه مراجعه نمایید. برای اینکه ورم بینی بعد از عمل جراحی بهبودی بهتری داشته باشد، علاوه بر جراحی توسط پزشک متخصص و حاذق باید مراقبت های بعد از جراحی نیز به دقت و مو به مو انجام شوند، زیرا ضربه، فشار، نگه داشتن سر به شکل نادرست، عدم استفاده صحیح از کمپرس یخ یا آب سرد و… می‌تواند به نتایج منفی مانند ورم، کبودی و تغییر شکل بینی منجر شوند.

جراح فک اصفهان | نکاتی مهم برای جلسه مشاوره جراحی بینی


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :

8 نکته مهم برای کاهش ورم بینی بعد از عمل

جراحی بینی در اکثر موارد یک جراحی تهاجمی محسوب می شود که نیاز به مراقبت بعد از عمل بینی زیادی دارد تا بتوان از بروز عوارض جانبی احتمالی پیشگیری نمود. ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی امری شایع است که برای بهبود و کاهش تورم می توان اقدامات اساسی زیر را انجام داد:

1- از مصرف نمک بعد از عمل خودداری کنید .

نمک به احتساب مایعات کمک کرده و باعث تورم هرچه بیشتر بینی می شود، بنابراین از خوردن هر گونه مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی نمک باشند اجتناب کنید. انواع غذاهای بسته بندی شده نیز حاوی سدیم هستند و مصرف آنها نیز می تواند منجر به ورم بینی بعد از عمل جراحی شود. پس غذاهای سالم را در برنامه غذایی خود قرار دهید و کمتر از این نوع غذاها مصرف نمایید.

جراح بینی اصفهان | دوره نقاهت بعد از انجام جراحی فک

2- برای کاهش ورم بینی بعد عمل سر خود را بالا قرار دهید .

هنگام استراحت و بعد از عمل دو بالش زیر سر خود نگه دارید تا سر شما بالاتر از بدنتان و در زاویه ۴۵ درجه نسبت به سطح زمین قرار گیرد. این باعث می شود تا خون در اطراف صورت بهتر و بیشتر به گردش درآید و از ایجاد کبودی پس از جراحی بینی اطراف بینی و چشم ها جلوگیری شود. اگر در حالت نشسته قرار دارید یک بالش یا پشتی طبی زیر سر و گردن خود بگذارید.

3- به طور مرتب از کمپرس سرد استفاده کنید .

کمپرس سرد علاوه بر کاهش تورم باعث می شود تا درد کمتر احساس شود. برای این کار کافیست مقداری یخ را درون یک پارچه نرم قرارداده و اطراف چشم ها و بینی خود بمالید. این کار را به طور مرتب روزانه هر نیم ساعت یکبار انجام دهید. استفاده از کیسه های یخ کار شما را آسان تر می کنند. مراقب باشید تا یخ روی زخم بینی قرار داده نشود.

4- از دوش گرفتن با آب ‏گرم خودداری نمایید .

آب داغ می تواند باعث تشدید تورم شده و بهبودی را به تاخیر بیاندازد. از طرفی آب گرم به بهبود زخم ها کمک می کند. در هر صورت اگر قصد استفاده از حمام گرم را دارید قبل از آن با پزشک مشورت کنید.

5- رژیم غذایی سالم را برای کاهش ورم بینی بعد عمل دنبال کنید .

تغییر رژیم غذایی به بهبود تورم کمک خواهد کرد شاید از خود بپرسید، برای کاهش ورم بینی چه بخوریم؟ رژیم غذایی بعد عمل بینی خود را بر پایه سبزیجات و میوه ها قرار دهید و از ماهی های چرب استفاده کنید. پروتئین ها و انواع مغزها می‌ توانند علاوه بر کاهش التهاب دوران بهبودی را نیز تسریع بخشند.

6- قرص و پماد ضد التهاب مصرف کنید .

انواع داروهای ضد التهاب نیاز به نسخه پزشک ندارند، اما بهتر از قبل از مصرف هر کدام از آنها با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که ورم آزاردهنده باشد، پزشک قرص برای کاهش ورم بینی بعد از عمل تجویز خواهد کرد. قرص پردنیزولون و پماد ضد ورم بینی از جمله داروهای بعد از عمل بینی هستند که برای بهبود این شرایط تجویز می شوند.

7- برای کاهش ورم بینی بعد عمل مایعات زیاد مصرف کنید .

به طور کلی مایعات و به خصوص آب، برای سلامتی بدن انسان بسیار مفید است. آن هم به دلیل این است بیشتر اندام ها برای سلامت خود به این مایع حیات بخش احتیاج دارند. نوشیدن مایعات به ویژه آب میوه های طبیعی مانند آب آناناس را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

8- از چسب بینی یا اسپلینت برای کاهش ورم بینی بعد عمل استفاده کنید .

استفاده از نوار چسب بعد عمل بینی یکی دیگر از راهکارهایی است که برای کاهش ورم توسط پزشکان توصیه می شود. تا زمانی که از اسپلینت استفاده می کنید، کمپرس سرد یا گرم روی آن قرار ندهید.

رعایت همه نکات فوق در کنار محدود کردن فعالیت های سنگین، مصرف نکردن مشروبات الکلی و عدم استعمال دخانیات به کاهش ورم استخوان بینی بعد از جراحی و همچنین کاهش ورم نوک بینی بعد از عمل کمک خواهند کرد. فراموش نکنید که مهارت و تکنیک پزشک نقش بسیار موثری در کاهش ورم بینی بعد از عمل جراحی خواهد داشت . بنابراین قبل از اقدام به جراحی درباره تخصص و تجربه بهترین جراح بینی تحقیقات اساسی را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *