کوتری بینی (سوزاندن رگ بینی) چیست؟

ه روش سوزاندن یا تخریب یک بافت زنده، کوتریزاسیون گفته می‌شود. از این درمان برای مبارزه با عفونت‌ها، بستن جراحت‌های ناشی از قطع عضو و بند آوردن خونریزی‌ها استفاده می‌شود. “کوتری بینی” یا “سوزاندن رگ بینی” روشی است که به منظور متوقف کردن خون‌ دماغ شدید(معمولاً از یک سرخرگ یا سیاهرگ در نوک بینی) انجام می‌شود. در طی این روش، گرما بر روی نقطه‌ای که خونریزی می‌کند اعمال می‌شود و رگ‌های خونی در این قسمت را به طور مختصری می‌سوزاند و آن‌ها را مسدود می‌کند تا خونریزی بینی متوقف شود. درمان سوزاندن رگ بینی تنها چند دقیقه طول می‌کشد و می‌توان آن را در مطب پزشک یا در یک بخش مداوای سرپایی در مراکز درمانی با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام داد.

سوزاندن رگ بینی

سوزاندن رگ بینی یا کوتری بینی عملی است که برای درمان عارضه خون دماغ (اپیستاکسی) انجام می‌گیرد. در این درمان از یک ابزار شیمیایی یا برقی برای سوزاندن غشاهای مخاطی درون بینی و متوقف کردن خونریزی آن استفاده می‌شود. در بعضی از موارد، به منظور بهبود توانایی تنفس از طریق بینی، عمل‌های دیگری (مانند جراحی سینوس، آندوسکوپی بینی و یا جراحی تیغه بینی) نیز همزمان با درمان سوزاندن رگ بینی انجام می‌شود.

چرا سوزاندن رگ بینی انجام می‌شود؟

بینی دارای یک منبع خونی بسیار غنی می‌باشد که وظیفه گرم و مرطوب کردن هوایی که از طریق تنفس به ریه‌ها وارد می‌شود را بر عهده دارد. مقدار زیاد خونی که در بینی جریان دارد، گاهی اوقات منجر به بروز خون دماغ (اپیستاکسی) به ویژه در کودکان و نوجوانان می‌شود. ضربه خوردن به بینی، عفونت و یا خشک شدن غشاهای داخلی بینی می‌تواند منجر به خونریزی از بینی شود. انگشت کردن در بینی، عطسه سنگین، سرفه شدید، ورزش سنگین و فین کردن شدید، مثال‌هایی از صدماتی هستند که می‌توانند منجر به خونریزی از بینی شوند. خونریزی خود به خودی از بینی هم معمولاً در اثر پُرخون شدن یکی از سیاهرگ‌ها در تیغه میانی بینی اتفاق می‌افتد و در اغلب موارد، این سیاهرگ با چشم قابل دیدن و قابل دسترسی است. در صورتی که خونریزی به صورت مکرر اتفاق بیفتد و به راحتی متوقف نشود، احتمالاً برای درمان آن باید درمان سوزاندن رگ بینی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *