پیشگیری از بروز گوشت اضافه در بینی

پیشگیری از بروز گوشت اضافه در بینی بعد از جراحی

گوشت اضافه در بینی | در موارد كه در محل بخيه ها برآمدگى بوجود مى آيد، ایجاد گوشت اضافه به برخی عوامل نظیر نوع و رنگ پوست فرد و میزان تجربه و دقت جراح بینی و نحوه انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی بستگی دارد.

پره های بینی جزو حساس ترین بخش در جراحی بینی حساب می شوند و جراح بینی باید در هنگام ایجاد برش و هنگام بخیه زدن آن ها مهارت و دقت بالایی داشته باشد، زیرا امکان بروز گوشت اضافه بعد از جراحی بینی در این ناحیه وجود دارد. احتمال ایجاد این عارضه در افرادی که بینی های پهن و گوشتی دارند، بیشتر از دیگر افراد هست. از این رو جراح باید با دقت در هنگام عمل و ظرافت بالا بر روی بخیه ها کار کند تا از ایجاد اسکار و نامنظمى پیشگیری نماید.


مطالب پیسنهادی و خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح فک اصفهان :


جراح بینی اصفهان | . تورم یک طرفه بعد از جراحی بینی

حالت های مختلف تحت عنوان گوشت اضافه

يكى از اين موارد توليد كلوئيد هست. افرادی که مستعد گوشت اضافه یا کلوئید هستند، از انجام جراحی زیبایی بینی هراس دارند. ایجاد اين حالت بسیار نادر می باشد. حالت بعدى كه افراد ذكر مى كنند . دچار گوشت اضافه بعد از عمل بینی شده اند، برجستگى هاى محل بخيه ها هست. اين موارد مى تواند هم در داخل بينى احساس شوند . و هم در لبه هاى پوست و كناره هاى بينى اتفاق بيافتد. در اغلب موارد به مرور زمان اين برجستگى ها و نامنظمى ها بهبود مى يابند . و در بعضى موارد نياز به استفاده از پمادهايى هست كه در ادامه به آن اشاره مى شود.

حالت ديگرى كه برخی افراد بعد از جراحی بینی اظهار می کنند که دچار گوشت اضافه داخل بینی شده اند . در حين شستشوى بينى هست، در صورتی که تصور اشتباهی دارند. آن ها بعد از جراحی بینی در هنگام شست و شوی بینی خود دقت بیشتری دارند. و به همین دلیل متوجه سر شاخک پایینی بینی خود كه قرمز رنگ هست مى شوند . و احساس می کنند که دچار گوشت اضافه داخل بینی شده اند که این تصور کاملا اشتباه می باشد.

حالت آخر هم بعضى افراد بعد از عمل بينى هاى گوشتى اظهار مى كنند . كه دچار گوشت اضافه در نوك بينى خود شده اند.

نکته

اگر افراد مراقب های بعد از جراحی بینی را رعایت نکنند . و جراح بینی اقدامات نادرستی را جهت جراحی بینی گوشتی به کار برده باشد . بینی افتاده می شود و همین امر باعث بزرگ شدن نوک بینی شده و بیمار تصور می کند . که بینی وى دچار گوشت اضافه شده است، در صورتی که تصور کاملا نادرستی را دارد . و به دلیل تورم بینی بعد از جراحی دچار این اشتباه می شوند.

راه های پیشگیری و درمان کلوئید بینی

گوشت اضافه در بینی | کلوئید پس از جراحی بینی به صورت برجستگی در محل برش جراحی به وجود می آید. ولی جای نگرانی نیست زیرا یک جراح متبحر می تواند کلوئید ایجاد شده در بینی را با جراحی و استفاده از پمادهای مخصوص برطرف نماید.

پیشگیری با استفاده از پماد مخصوص:

جراح بینی به منظور پیشگیری از ایجاد گوشت اضافی بعد از جراحی، پماد مخصوصی برای بیمار تجویز می نماید . که بیمار باید طبق دستور و در زمان مشخص و به روش صحیح پماد را در ناحیه مورد نظر به مدت ۲ الی ۳ دقیقه مالیده و ماساژ دهد. در صورت عدم ماساژ ممکن است پماد اثری نداشته باشد.

درمان با جراحی:

جراح با انجام جراحی های کوچک عارضه ی ایجاد شده را برطرف کرده و کلوئید بینی را از بین می برد.

جراح بینی اصفهان | ..عارضه سوراخ شدن تیغه بینی در رینوپلاستی

تاثیر روش جراحي در بروز گوشت اضافه از نوع کلوئید بعد از جراحی بینی

در جراحی بینی به روش بسته امکان ایجاد گوشت اضافه وجود ندارد . زیرا احتمال تشکیل کلوئید يا همان گوشت اضافه در روش جراحی بینی بسته تقریبا غیر ممکن است. امکان ایجاد آن در روش جراحي بيني باز به دلیل شکاف هایی که در ناحیه وسط بينى داده می شود. وجود دارد اما بسیار نادر می باشد.

به همين خاطر افرادی که مستعد کلوئید هستند، روش جراحی بینی بسته به آن ها توصیه می شود . زیرا در روش بسته برش ها در داخل بینی ایجاد می شوند . و پوست داخل بینی مستعد تشکیل گوشت اضافه نیست.

چگونه از بروز گوشت اضافه در محل بخيه ها بعد از جراحي بيني پيشگيري نماییم ؟

در موارد كه در محل بخيه ها برآمدگى بوجود مى آيد . ایجاد گوشت اضافه به برخی عوامل نظیر نوع و رنگ پوست فرد و میزان تجربه و دقت جراح بینی و نحوه انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی بستگی دارد. پره های بینی جزو حساس ترین بخش در جراحی بینی حساب می شوند. و جراح بینی باید در هنگام ایجاد برش و هنگام بخیه زدن آن ها مهارت و دقت بالایی داشته باشد. زیرا امکان بروز گوشت اضافه بعد از جراحی بینی در این ناحیه وجود دارد.

احتمال ایجاد این عارضه در افرادی که بینی های پهن و گوشتی دارند، بیشتر از دیگر افراد هست. از این رو جراح باید با دقت در هنگام عمل و ظرافت بالا بر روی بخیه ها کار کند . تا از ایجاد اسکار و نامنظمى پیشگیری نماید. جهت ترمیم جای اسکار و بازسازی پوست نیز می توان از کرم های ترمیم کننده و لیزر (درم ابریژن) استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *