پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود ؟

نحوه جراحی پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

اگر تصمیم به کاشت دندان دارید، ممکن است به پیوند استخوان در ایمپلنت دندان نیاز داشته باشید. اگر دندانپزشک این جراحی را برای شما ضروری دانسته است، حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم این عمل برای چه افرادی ضروری است؟ مراحل جراحی به چه صورت بوده و چقدر طول می‌کشد؟ چه عوارضی ممکن است در پی داشته باشد؟ بعد از عمل به چه مراقبت‌هایی نیاز خواهید داشت؟ هزینه پیوند استخوان چقدر است؟

درصورتی‌که قصد ایمپلنت دندان را دارید، حتما در مورد مراحل جانبی آن مانند پیوند استخوان با جراح فک و دندانپزشک مشاوره داشته باشید .


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود ؟

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان روشی مناسب برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته است. اگر دندان خود را در اثر ضربه، عفونت، پوسیدگی یا بیماری لثه از دست داده‌اید، با کاشت دندان می‌توانید جایگزین طبیعی برای آن داشته باشید. اما گاهی لازم است پیش از ایمپلنت دندان، پیوند استخوان انجام شود.

برای اینکه ایمپلنت به‌خوبی در استخوان فک قرار بگیرد، باید حجم استخوان فک بازسازی شود؛ به همین دلیل جراحی پیوند استخوان انجام می‌شود. زمانی که استخوان کافی وجود نداشته باشد، ایمپلنت به فک متصل نشده یا در زمان کوتاهی شل می‌شود. اگر استخوان فک نازک یا ارتفاع آن کم باشد، پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انجام می‌شود.

عمل پیوند استخوان برای چه افرادی ضروری است؟

هر شخصی که بخواهد کاشت ایمپلنت انجام دهد و حجم و تراکم استخوان فک پایین باشد، نیاز به پیوند استخوان دارد. معمولا افراد با شرایط زیر نیاز به این جراحی دارند.

 • اگر دندان خود را مدت طولانی از دست داده است.
 • دچار بیماری لثه (پریودنتال) باشد.
 • نقص‌هایی از زمان تولد
 • آسیب یا ضربه به‌صورت.

انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

اگر در قسمتی که دندان خود را از دست داده‌اید، حجم و تراکم استخوان کم باشد، پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انجام می‌شود. مواد پیوند استخوان را می‌توان با روش‌های مختلف تهیه کرد. انواع مواد پیوند شامل موارد زیر است:

 1. اتوگرافت: در این روش استخوان از بافت بدن شخص گرفته می‌شود.
 2. آلوگرافت: در این روش استخوان از بانک بافت انسانی گرفته می‌شود.
 3. زنوگرافت: مواد پیوند استخوان از بانک بافت حیوانی گرفته می‌شود.
 4. آلوپلاستیک: مواد پیوند استخوان مصنوعی است.

مواد پیوند استخوان ممکن است از بدن خود فرد گرفته شود یا از بانک انسانی یا حیوانی به دست آید. همچنین می‌توان از مواد پیوند استخوان مصنوعی استفاده کرد.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | عمل پیوند استخوان

روش انجام پیوند استخوان

روش انجام پیوند استخوان نیز متفاوت است. دندانپزشک ممکن است از طریق یکی از روش‌های زیر پیوند را انجام دهد:

حفظ سوکت: در این روش بلافاصله بعد از کشیدن دندان پیوند استخوان انجام شده و از فرورفتگی دو طرف سوکت جلوگیری می‌شود.
افزایش ریج: اگر مدت‌ها قبل دندان خود را ازدست‌داده باشید، استخوان فک نازک‌تر شده است. در این شرایط با پیوند استخوان پایه‌ای پایدار برای ایمپلنت ایجاد می‌شود. در افزایش ریج علاوه بر افزایش ارتفاع پهنای بافت نیز بیشتر می‌شود.
لیفت سینوس: اگر دندان فک بالا را ازدست‌داده باشید، احتمال دارد سینوس به سمت پایین آمده باشد. در این شرایط نمی‌توان ایمپلنت را در استخوان قرار داد. با جراحی غشای سینوس به سمت بالا کشیده شده و فضای خالی با مواد پیوند استخوان پر می‌شود.
پیوند استخوان پریودنتال: اگر دچار بیماری لثه شده باشید، ممکن است دندان شما لق شود. در این شرایط مواد پیوند استخوان اطراف دندان موجود قرار می‌گیرند.

نحوه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

زمانی که استخوان کافی برای نصب ایمپلنت وجود نداشته باشد، این جراحی انجام می‌شود. در این عمل با پیوند بافت استخوانی، استخوان فک ترمیم و بازسازی می‌شود. این بافت پیوندی شبیه به داربستی عمل می‌کند که بافت استخوان روی آن رشد کرده و بازسازی می‌شود.

قبل از جراحی پیوند استخوان باید عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام شود. در این تصاویر مشخص می‌شود که چه مقدار استخوان ازدست‌رفته است. برای انجام جراحی ابتدا بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود. بعد از بی‌حسی روی لثه برشی ایجاد شده و بافت لثه کمی جابه‌جا می‌شود. در این شرایط استخوان فک قابل‌مشاهده بوده و جراح بعد از تمیز و ضدعفونی‌کردن آن ناحیه مواد پیوند استخوان را اضافه می‌کند. دندانپزشکان در بیشتر مواقع مواد پیوندی را با یک غشا پوشانده و محل برش را بخیه می‌زنند.

به نقل از my.clevelandclinic در رابطه با نحوه تسریع بهبودی پیوند استخوان در ایمپلنت دندان:

در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است پیوند استخوان دندان را با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) ترکیب کند. پی‌آرپی نمونه خونی است که از بدن شما گرفته می‌شود و برای سرعت بخشیدن به بهبودی و بازسازی بافت جراح از آن استفاده می‌کند.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | جراحی پیوند استخوان دندان

مراحل پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

مراحل جراحی پیوند استخوان به شرح زیر است:

 • بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود.
 • روی لثه برشی ایجاد شده و بافت لثه کنار زده می‌شود.
 • استخوان فک قابل‌مشاهده بوده و باید ضدعفونی شود.
 • فضای خالی در استخوان فک با مواد پیوند استخوان پر می‌شود.
 • غشایی روی مواد پیوندی قرار می‌گیرد.
 • بافت لثه بخیه زده می‌شود.
مزایا پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

با انجام پیوند استخوان شما می‌توانید کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان شوید. اگر به هر دلیلی مانند ضربه، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه دندان خود را از دست داده‌اید، با پیوند استخوان می‌توانید فک را به شکل قبل بازگردانید. علاوه بر کاشت دندان برای درمان‌های ترمیمی دیگر نیز پیوند استخوان انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *