کاربرد سوزاندن رگ های بینی

سوزاندن رگ بینی

داخل بینی پوشیده از بافت مرطوب و حساسی است (مخاط) که در نزدیکی سطح آن رگ‌های خونی بسیار زیادی وجود دارد. هنگام آسیب دیدن این بافت، حتی در اثر یک بریدگی یا خراش جزئی، این رگ‌های خونی دچار خونریزی می‌شوند که گاهی اوقات شدید است. در بیشتر موارد، خونریزی بینی جدی نمی‌باشد و معمولاً با فشار موضعی و کمی صبر متوقف می‌شود. اما در موارد شدید و در صورتی که بطور مکرر رخ ‌دهد، نیاز به درمان توسط متخصص خواهد بود.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان |  کاربرد سوزاندن رگ های بینی

سوزاندن رگ های بینی چگونه انجام میشود ؟

سوزاندن رگ های بینی یک روش ساده است که در آن خونریزی بینی به دلیل سوختن و بسته شدن رگ خونی پاره شده، متوقف می‌شود. گاهی اوقات هنگامی که خونریزی بینی مداوم می‌شود، پزشک سوزاندن رگ‌ها را پیشنهاد می‌کند. کل این درمان حدود یک دقیقه طول می‌کشد زیرا بستن رگ خونی نیاز به تماس با سیم یا عوامل شیمیایی به مدت تنها چند ثانیه دارد. به همین دلیل پزشکان درمان سوزاندن رگ‌های بینی را در کلینیک یا مطب بصورت سرپایی و از طریق بی‌حسی موضعی انجام می‌دهند.

چه عواملی باعث بروز این مشکل خواهد شد ؟

خونریزی بینی می‌تواند یک وضعیت ترسناک باشد. زیرا جریان ناگهانی خون از بینی بسیار تکان دهنده است. بینی پر از رگ‌های خونی می‌باشد و هوایی که به ریه‌ها می‌رود را گرم نگه می‌دارند. هر چند این رگ‌ها بسیار ظریف هستند و یک ضربه یا نیروی جزئی برای پارگی این رگ‌ها کافی است. علاوه بر تاثیر نیروی خارجی حساس بودن این رگ‌ها (مثلا شرایط آب و هوایی خشک باعث پارگی رگ و در نتیجه شروع خونریزی بینی می‌شود) نیز می‌تواند، دلیل این مشکل است.

برخی داروهایی که مانع لخته شدن خون می‌شوند نیز در خونریزی بینی نقش دارند. بنابراین هرگاه وضعیت به حدی رسید که حتی پس از تلاش‌های مکرر برای کنترل خونریزی، همچنان ادامه پیدا کرد، پزشک رگ‌های بینی را می‌سوزاند.

عوامل‌ موضعی‌ بروز خونریزی بینی

در میان‌ عوامل‌ موضعی‌ که‌ سبب‌ خونریزی‌ بینی‌ می ‌شوند، می‌ توان‌ از ضربه‌ های‌ وارده‌ به‌ بینی و صورت‌، عواملی که باعث ‌التهاب مخاط بینی می ‌شوند، مانند عفونت ‌ها و آلرژی‌ ها‌، دفورمیتی‌ ها و ناهنجاری ‌های ساختمانی‌، وجود جسم‌ خارجی‌، تماس‌ با مواد شیمیایی‌ سمی‌، مداخله‌ جراحی‌ و تومورهای ‌داخل‌ بینی‌ نام‌ برد. ضربه‌ موضعی‌ یکی‌ از علل‌ شایع‌‌ خون ریزی‌ بینی است‌.

همچنین ناهنجاری‌ های‌ ساختمانی‌ مادرزادی‌ یا اکتسابی‌ بینی می‌ توانند باعث درگیری‌ قسمت‌ غضروفی‌ یا استخوانی تیغه‌ بینی‌ یا شاخک ‌ها شوند. در این‌ حالت‌ هوای‌ دمیده‌ شده‌، با سرعت‌ و تلاطم‌ بیشتری‌ وارد بینی‌ می ‌شود. این‌ مساله‌ سبب‌ خشکی‌ غشای‌ مخاطی‌، التهاب‌ و دلمه‌ بستن‌ می ‌شود. برداشتن‌ دلمه‌ ها از طریق‌ پاک‌ کردن‌ بینی‌ یا با فشار وارد کردن‌ هوا از راه‌ بینی‌ انسداد یافته‌، عروق‌ خونی‌ سطحی‌ را در معرض‌ پارگی قرار می‌ دهد و موجب‌ خون ریزی‌ می‌ شود.

التهابات بینی ناشی از‌ آلرژی‌، ویروس‌ ها و عوامل باکتریایی‌ هم‌ به‌ علت‌ ایجاد التهاب‌ و پُرخون‌ تر شدن مخاط بینی‌ می ‌توانند حتی‌ با ضربه ‌ای‌ ناچیز، مانند مالش‌ بینی موجب‌ خون ریزی‌ شوند.

هنگام بروز خونریزی چه اقدامی باید انجام شود؟

بیمار باید با آسودگی‌ کامل‌ صاف‌ بنشیند و سر را به ‌سمت‌ جلو بیاورد. پزشک‌ باید پیش‌ از هر اقدامی با معاینه‌ دقیق‌ حفره‌ بینی‌ موضع‌ خون ریزی‌ را دقیقا پیدا کند. در اکثر موارد با فشار پانسمان روی‌ عروق‌ خونی‌ داخل‌ بینی‌ خون ریزی‌ مهار می‌ شود.این پانسمان باید دست ‌کم ۲ روز‌ باقی‌ بماند و طی این مدت هم‌ به‌ دلیل‌ این‌ که‌ این‌ پانسمان‌ راه‌ تخلیه‌ سینوس ‌ها‌ را می‌ بندد از آنتی ‌بیوتیک‌ استفاده‌ می‌ شود.

جراح بینی اصفهان | جراح فک اصفهان | 
 نکاتی مهم برای جلسه مشاوره جراحی بینی .

طریقه ی تشخیص

بررسی سابقه پزشکی و علائم مرتبط، علاوه بر معاینه فیزیکی در تشخیص علت خونریزی بینی بسیار مهم است. در طول معاینه فیزیکی، ممکن است پزشک سعی کند منشأ خونریزی را مشخص کند. به منظور اینکه معاینه بینی کمتر دردناک باشد، ممکن است پزشک با استفاده از پنبه، دارویی را در داخل حفره‌ی بینی استفاده کند. این دارو به بی‌حس کردن بخش داخلی حفره بینی و انقباض رگ‌های بینی کمک می‌کند. در نتیجه امکان مشاهده‌ی آسان‌تر حفره‌ی کوچک بینی فراهم می‌شود.

از اسپکولوم بینی برای مشاهده داخل بینی استفاده می‌شود. اولین مرحله‌ی تشخیص، شناسایی دلیل خونریزی در جلوی بینی است. تشخیص علت خونریزی در انتهای بینی بر اساس آزمایش‌ها و بررسی‌های دیگر می‌باشد که به شناسایی دلیل احتمالی خونریزی کمک می‌کنند.

مراقبت های بعد از سوزاندن رگ
  1. ناحیه‌ی درمان شده بینی خود را لمس نکنید.
  2. از ضربه زدن به بینی خود پرهیز کنید.
  3. به منظور جلوگیری از تحریک بینی، از خالی کردن بینی خود به مدت دو هفته اجتناب کنید. با ملایمت داخل حفره‌ی بینی خود را پاک کنید.
  4. در صورت وقوع مجدد خونریزی، بنشینید و سر خود را به سمت جلو کج کنید. این کار مانع پایین رفتن خون به حلق می‌شود. از انگشت شست و اشاره‌ی خود برای بسته نگه داشتن بینی به مدت ۱۰ دقیقه استفاده کنید. تا قبل از پایان ۱۰ دقیقه برای کنترل اینکه خونریزی بند آمده است انگشتان خود را بر ندارید. در صورتی که خونریزی متوقف نشد، به مدت ۱۰ دقیقه دیگر این کار را تکرار کنید.
  5. چند بار در روز و به مدت ۱۰ روز از پماد ضد باکتری یا اسپری سالین در داخل بینی خود استفاده نمایید. این کار موجب مرطوب ماندن حفره‌های بینی می‌گردد.
  6. از خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.
  7. از انجام ورزش یا فعالیت سنگین اجتناب کنید.
  8. در صورت امکان می‌توانید فعالیت‌های معمول خود را انجام دهید.

2 thoughts on “کاربرد سوزاندن رگ های بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *