ایمپلنت دیجیتال یک ایمپلنت دائم

کارکرد ایمپلنت دیجیتال

بهترین روش جایگزین کردن دندان از دست رفته ایمپلنت است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از ایمپلنت مانند ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت فوری به بازار آمده اند که در دندانپزشکی دیجیتال بسیار کاربرد دارد. یک متخصص ایمپلنت با تجربه قادر است کاشت ایمپلنت شما را باحداقل برش و ایمپلنت دیجیتال انجام دهد.

ایمپلنت دیجیتال شیوه‌ای در دندانپزشکی است که برای جایگذاری دندان‌های ازدست‌رفته استفاده می‌شود. در این شیوه ریشه داخل فک قرار داده می‌شود و سپس روی آن روکش قرار می‌گیرد. در روش سنتی برای قرار دادن ایمپلنت از برش دادن لثه استفاده می‌شود. اما در ایمپلنت دیجیتال با استفاده از عکس سه‌بعدی محل دقیق ریشه مشخص می‌شود و متخصص ایمپلنت بدون برش دادن لثه ایمپلنت را داخل فک قرار می‌دهد.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | . کاشت مینی ایمپلنت دندان

شیوه‌ی انجام ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال به‌عنوان یک روش کم تهاجم با حداقل درد و خونریزی انجام می‌شود. انجام این تکنیک در سه مرحله است.

مرحله‌‌ی اول: معاینه و عکسبرداری

در این مرحله بیمار نزد دندانپزشک مراجعه می‌کند و دندانپزشک موظف است وضعیت سلامت دندان‌ها و لثه را بررسی کند. دندان‌های مجاور دندانی که قصد ایمپلنت دیجیتال نباید پوسیدگی داشته باشد. همچنین لثه‌ها نیز نباید التهاب و عفونت داشته باشد.

همچنین در این جلسه با عکس سی‌تی وضعیت قسمت بی‌دندان بررسی می‌شود و زمان جایگذاری ایمپلنت مشخص می‌شود.

مرحله‌ی دوم: کاشت ایمپلنت

در دومین جلسه دندانپزشک بدون ایجاد برش و بخیه ایمپلنت را داخل فک جایگذاری می‌کند. به این صورت که ابتدا فک را بی‌حس می‌کند، سوراخ کوچکی روی لثه ایجاد می‌کند و از طریق آن به فک دسترسی پیدا می‌کند و پایه ایمپلنت را داخل استخوان فک قرار می‌دهد.

محل قرار گرفتن ایمپلنت با stop-cap پوشانده می‌شود. برش ایجادشده روی لثه و فک به‌قدری کوچک است که نیازی به بخیه زدن وجود ندارد. اما درصورتی‌که دندانپزشک از بخیه استفاده کند باید دو هفته بعد بخیه‌ها کشیده شوند.

یکی از جدیدترین متدهای کاشت ایمپلنت، ایمپلنت فوری است. در این روش متخصص ایمپلنت اگر تراکم استخوان و شرایط فرد ایده آل باشد برای کاشت پروتز صبر نمی کند و کاشت ایمپلنت را به صورت فوری در یک روز انجام می دهد.

مدت‌زمان حدود ۸ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد که پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد. در ایمپلنت دیجیتال فرایند بهبودی سریع اتفاق می‌افتد و می‌توان بعد از مدتی که ذکر شد درمان ثانویه را شروع کرد.

مرحله‌ی سوم: قرار دادن پروتز

در این مرحله با بی‌حسی موضعی یک شکاف کوچک روی لثه ایجاد می‌شود و پایه ایمپلنت از لثه خارج می‌شود. Stop-cap برداشته می‌شود و اباتمنت به ایمپلنت متصل می‌شود. برای ساختن پروتز می‌توان از شیوه‌ی سنتی استفاده کرد یا این‌که با کمک کد/کم یعنی با استفاده از کامپیوتر این کار را انجام داد.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | بهترین برندهای ایمپلنت دندان در ایران

ترمیم با کد/کم چگونه انجام می‌شود؟
 1. مزیت این شیوه این است که این فرایند نسبت به روش سنتی بسیار سریع‌تر است.
 2. در این شیوه از ایمپلنت قالب‌گیری دیجیتال انجام می‌شود و تصاویر به شکل داده‌های دیجیتالی ذخیره می‌شود.
 3. طراحی سه‌بعدی و ترمیم با استفاده از کامپیوتر انجام می‌شود و در صورت لزوم دندان‌پزشک تغییراتی در طراحی ایجاد می‌کند.
 4. طراحی تکمیل‌شده به دستگاه تراش دیجیتالی فرستاده می‌شود و تراش انجام می‌شود.
 5.  در پایان پروتز دندان دیجیتال ساخته می‌شود و روی ایمپلنت قرار داده می‌شود.

مزایای ایمپلنت دیجیتال چیست؟

اصلی‌ترین مزیت ایمپلنت این است که با پر کردن جای دندان از دست‌ رفته، موجب غذا خوردن راحت‌تر می‌شود و لبخند فرد را زیباتر می‌کند. به‌ این‌ ترتیب اعتماد به‌ نفس را بالا می‌برد. در مقایسه با روش سنتی ایمپلنت، ایمپلنت دیجیتال شیوه‌ی نوینی است که باهدف کمتر نمودن تهاجم انجام می‌شود.

همان‌طور که بیان شد در این شیوه درد و خونریزی کمی تجربه می‌شود و نیازی به بخیه زدن وجود ندارد. بهترین روش برای کسانی است که عرض استخوان کمی دارند و جراحی‌های وسیع استخوان به آن‌ها پیشنهادشده است. همچنین مدت‌زمان موردنیاز برای قرار دادن پایه ایمپلنت بسیار کوتاه است و در عرض کمتر از نیم ساعت این کار قابل انجام است.

به‌جز این، مزایای دیگر ایمپلنت دیجیتال شامل موارد زیر است :

 • کاهش تورم بعد از کاشت دندان
 • مناسب افرادی است که ارتفاع استخوان فک آن‌ها کم است.
 • این روش با سرعت بالایی انجام می‌شود.
 • ایمپلنت دیجیتال از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کند.
 • کسی که ایمپلنت دیجیتال انجام داده است بلافاصله می‌تواند از تمام غذاها استفاده کند.
 • افرادی که ایمپلنت دیجیتال انجام دهند به‌سرعت به کارهای روزانه برمی‌گردند.

معایب ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دیجیتال مزایای متعددی دارد و مواردی که قبلا اشاره شد، تنها بخشی از مزایای ایمپلنت دیجیتال است. با این حال ممکن است این سوال در ذهن پدید آید که، درست است که مزایای روش ایمپلنت دیجیتال متعدد هستند، اما آیا این روش معایبی هم دارد؟ در پاسخ باید گفت که ایمپلنت دیجیتال یک شیوه‌ی بسیار کارآمد و مؤثر است و نمی‌توان معایب زیادی را برای آن برشمرد. در ادامه ۲ عیب اصلی ایمپلنت دیجیتال را می توان گفت که:

۱- هزینه: ایمپلنت دیجیتال نسبت به ایمپلنت سنتی روش گران‌تر و پرهزینه‌تری است. اما همانند ایمپلنت سنتی درصورتی‌که مراقبت لازم از آن صورت نگیرد روکش آن خراب می‌شود و باید تعویض شود.

۲- تهاجمی بودن: هر چند که ایمپلنت دیجیتال نسبت به ایمپلنت معمولی کمتر تهاجمی است و برای بیمار قابل تحمل تر است؛ اما باز هم یک روش تهاجمی است نه غیر تهاجمی. بنابراین تحمل انجام این پروسه برای برخی افراد ممکن است اذیت کننده باشد.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | آیا ایمپلنت باعث سرطان دهان می شود؟

هزینه‌ی انجام ایمپلنت دیجیتال چقدر است؟

ایمپلنت دیجیتال به دلیل استفاده از فناوری‌های بروز و پیشرفته روش پرهزینه‌ ای است. این شیوه حتی نسبت به روش سنتی ایمپلنت قیمت بالاتری دارد. معمولاً در جلسه‌ی مشاوره میزان هزینه توسط دندانپزشک تخمین زده می‌شود و به بیمار اعلام می‌شود. علت بالا بودن قیمت ایمپلنت دیجیتال شامل موارد زیر است:

 1. افراد با تخصص و باتجربه می‌توانند ایمپلنت دیجیتال را انجام دهند و تعداد دندان‌پزشکان مسلط به این شیوه زیاد نیست.
 2. متریال و تجهیزات موردنیاز برای انجام ایمپلنت دیجیتال گران‌قیمت است.
 3. طراحی دقیق ایمپلنت دیجیتال در مدت‌زمان کمی انجام می‌شود و افراد متقاضی به‌سرعت دندان خود را تحویل می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *