جراحی بینی مرتبط با نوک بینی

عمل نوک بینی افتاده چگونه است؟

اگر نوک بینی شما به صورت مادرزادی دچار افتادگی است یا در اثر افزایش سن، تروما و… به این شکل درآمده، می‌توانید جهت تغییر نوک بینی، اقدام به جراحی رینوپلاستی نمایید. همچنین افرادی که افتادگی نوک بینی بعد از عمل را تجربه می کنند، می توانند از طریق جراحی بینی ثانویه یا جراحی ترمیمی، نواقص ایجاد شده در جراحی اولیه را اصلاح نمایند، اما عمل نوک بینی افتاده چگونه است؟ قبل از هر چیز باید بدانید که جراحی نوک بینی فقط با هدف ترمیم و تغییر نوک بینی انجام می شود. به طور معمول عمل نوک بینی در داخل بینی به دو روش کاهشی و یا تقویتی انجام می شود.

جراحی بینی به روش کاهشی : در این روش، پزشک با از بین بردن غضروف های اضافی سعی می‌کند تا افتادگی نوک بینی بعد عمل را از بین برود. این روش نسبتاً قدیمی است و پس از مدتی ممکن است، دوباره نوک بینی به سمت پایین قرار بگیرد. در جراحی هایی که پزشک فقط با از بین بردن غضروف سعی در تغییر شکل ساختار بینی دارد، افتادگی بینی بسیار مشاهده خواهد شد. اگر قرار است کوچک شدن بینی با حذف غضروف ها اتفاق بیفتد باید غضروف های باقی مانده در جای مناسب محکم شده و به درستی ثابت شوند.

جراحی بینی به روش تقویتی : در روش دوم، پزشک با استفاده از غضروف ها و کار گذاشتن آنها در نوک بینی سعی می کند تا با از بین بردن فضای اضافی، مانع رشد بافت های چربی شود. این روش قابل اطمینان تر است و مانع از تغییر شکل مجدد بینی می شود. این یک تصور اشتباه است که در بینی های بزرگ برای کوچک کردن بینی باید غضروف ها برداشته شوند.

در واقع اگر غضروف ها به شکل کاملاً صحیحی کنار هم قرار بگیرند، فضای خالی میان آنها از بین رفته و این در نهایت می تواند منجر به تغییر نوک بینی،کوچک شدن و استحکام غضروف ها بعد عمل شود. هرچه غضروف ها در نوک بینی از استحکام بیشتری برخوردار باشند، احتمال افتادگی نوک بینی کمتر خواهد بود.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | کاهش پیچیدگی های جراحی رینوپلاستی


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و پیشنهادی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :

ورم نوک بینی بعد عمل

ورم نوک بینی بعد عمل جای نگرانی ندارد و در واقع این یک عارضه طبیعی است که در چند روز ابتدایی پس از جراحی به بدترین شکل دیده خواهد شد. پس از آن به مرور زمان میزان ورم کاهش پیدا خواهد کرد. از بین رفتن ورم بینی ممکن است حتی تا ۲ سال به طول بیانجامد، روند بهبود ورم به ‌تدریج از قسمت بالای پل بینی شروع می شود و در انتها ورم نوک بینی از بین می رود. اما علت ورم نوک بینی بعد از عمل چیست؟

ورم نوک بینی به دلیل ضربه های وارد شده حین جراحی یا احتساب مایعات اتفاق می‌افتد. نوع بینی نیز عامل موثر دیگری در میزان تورم است. بینی های گوشتی که از جنس و ضخامت پوست بیشتری برخوردار هستند، بیشتر در معرض ورم نوک بینی بعد عمل و کبودی قرار دارند، زیرا وسعت ناحیه تحت جراحی بیشتر است و پزشک مجبور است کار بیشتری را روی پوست و غضروف های نوک بینی انجام دهد.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | . تورم یک طرفه بعد از جراحی بینی

ورم نوک بینی بعد عمل کی میخوابه؟

ورم نوک بینی بعد عمل دغدغه بسیاری از افرادی است که می‌خواهند جراحی زیبایی بینی انجام دهند و نتایج بعد از جراحی را بلافاصله مشاهده کنند و تاثیر آن را بر زیبایی چهره خود ببینند. از همین رو مهمترین سوالی که این افراد می پرسند این است که ورم یا باد نوک بینی بعد عمل کی از بین می رود؟

برای مشاهده نتایج قبلی جراحی باید کمی صبور باشید. ورم بینی در سه روز اول پس از جراحی در بدترین حالت ممکن قرار دارد . و پس از آن به تدریج و پس از گذشت یک هفته میزان ورم کاهش پیدا می کند. از بین رفتن ورم به طور کامل ممکن است چند ماه طول بکشد. از بین رفتن ورم نوک بینی بعد عمل ممکن است حتی تا دو سال هم به زمان نیاز داشته باشد.

عمل بینی نوک گرد

یکی دیگر از مشکلاتی که بعد از عمل بینی، افراد ممکن است با آن مواجه شوند، گرد شدن نوک بینی است. به این معنا که نوک بینی نسبت به حالت طبیعی گرد تر به نظر می رسد . و این ممکن است به دلیل وجود ضخامت پوست، فاصله و ضخامت زیاد غضروف ها باشد. مهمترین دلایلی که باعث می‌ شوند، نوک بینی پس از جراحی گرد شود، به شرح زیر است:

ضخامت پوست بینی: هرچه ضخامت پوست بیشتر باشد، به ویژه در بینی های گوشتی، احتمال گرد شدن نوک بینی بعد از جراحی نیز بیشتر است.
غدد چربی زیر پوست: یکی از دلایل گوشتی بودن بینی، وجود غدد چربی زیر پوست بینی است. اگر جراحی به درستی انجام نشود، تجمع این غدد چربی در نوک بینی باعث می شوند تا این قسمت از بینی گرد به نظر برسد.
عدم درمان صحیح گردی بینی در جراحی اولیه: اگر در جراحی اولیه غضروف ها به درستی در جای خود قرار داده نشده باشند. گردی نوک بینی پس از جراحی همچنان مشاهده خواهد شد.
غضروف های کناری بینی: گرد شدن نوک بینی بعد عمل می‌تواند به دلیل وجود غضروف های کناری بینی باشد. این غضروف ها به دلیل پهنای زیادی که دارند منجر به بد شکل نشان دادن بینی می شوند.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | پیشگیری از ورم بینی استخوانی بعد از رینوپلاستی

پزشک پس از تشخیص علت گردی نوک بینی برای رفع مشکل، اقدام به جراحی بینی می کند. بنابراین جراحی به روش های مختلفی انجام می شود. گاهی لازم است . از غضروف های محکم مانند غضروف های گوش یا دنده ها جهت استحکام غضروف های نوک بینی استفاده شود. اگر بینی استخوانی و دارای غضروف های محکم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *