بررسی مزایا کاشت اوردنچر ایمپلنت

انواع اوردنچر ایمپلنت

اوردنچر ایمپلنت انواع مختلفی دارد. دندانپزشک باتوجه‌به نیاز و شرایط شما می‌تواند از انواع ثابت یا متحرک استفاده کند. انواع مختلف آن شامل موارد زیر می‌شوند.

۱. اوردنچر تحت حمایت ایمپلنت

در این روش ۴ تا ۶ ایمپلنت در فک بالا و پایین قرار می‌گیرد. با استفاده از این روش از زوال استخوان جلوگیری می‌شود و ظاهر جوان‌تر به چشم می‌آید. برای قراردادن ایمپلنت‌ها جراحی انجام شده و سپس پروتز سفارشی ساخته می‌شود. پروتز متحرک بوده و امکان برداشتن آن زمان خواب یا تمیزکردن وجود دارد.

۲. اوردنچر ثابت تحت حمایت ایمپلنت

این نوع اوردنچر مشابه اوردنچر متحرک است. با این تفاوت که پروتز به ایمپلنت‌ها پیچ شده و فقط دندانپزشک می‌تواند آن را جدا کند. پیچ‌ها شبیه به اباتمنت عمل کرده و تمیزکردن آن کمی دشوار است. به دلیل ثابت‌بودن و نیاز به ۴ ایمپلنت هزینه آن بیشتر از انواع دیگر است.

۳. اوردنچر تحت حمایت ایمپلنت با میله

در این نوع اوردنچر پایه ایمپلنت میله‌ای بوده و پروتز روی آن گیره می‌شود. هنگام تمیزکردن پروتز یا خوابیدن می‌توان آن را از دهان خارج کرد.

۴. اوردنچر تحت حمایت ایمپلنت توپی شکل

از این نوع اوردنچر برای جایگزینی دندان در فک پایین استفاده می‌شود. ۲ یا ۴ ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد. اباتمنتی که ایمپلنت را به پروتز وصل می‌کند، شکل توپ است. مزیت آن، راحت تمیزکردن و آسانی تعویض قطعات است.

۵. اوردنچر پارسیل

اگر فقط تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید، می‌توانید از این نوع اوردنچر استفاده کنید. این نوع اوردنچر به‌وسیله یک یا دو ایمپلنت در جای خود قرار می‌گیرد. از معایب آن می‌توان به ایجاد فشار بر دندان‌های مجاور اشاره کرد. اوردنچر پارسی نسبت به پروتز سنتی پارسیل ظاهر طبیعی‌تری دارد.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | نحوه جراحی اوردنچر ایمپلنت گزینه ای برای جایگزینی کل دندان ها


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


مزایا اوردنچر ایمپلنت

قبل از تصمیم‌گیری در مورداستفاده از روش اوردنچر ایمپلنت خوب است مزایای این روش را بررسی کنیم. برخی از مهم‌ترین مزایای این روش عبارتند از:

  1. قیمت مناسب: در روش اوردنچر نسبت به دیگر روش‌های ایمپلنت به تعداد ایمپلنت کمتری نیاز بوده و هزینه کاهش پیدا می‌کند.
  2. کاهش نیاز به پیوند استخوان: تعداد ایمپلنت در این روش کم بوده و به دلیل داشتن زاویه خاص در فک تکیه‌گاهی ایمن دارند. به همین دلیل در بیشتر مواقع نیازی به پیوند استخوان نیست.
  3. طول درمان کوتاه: بلافاصله بعد از کاشت ایمپلنت می‌توان پروتز دندان مصنوعی را روی آنها قرار داد.
  4. نتایج علمی موفق: طی تحقیقات در یک دهه اوردنچرها نتایج خوبی به همراه داشته‌اند.

جراح بینی اصفهان | جراح فک اصفهان | 
 بررسی مزایا کاشت اوردنچر ایمپلنت

معایب و عوارض اوردنچر ایمپلنت

برای افرادی که همه یا بیشتر دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند، این روش گزینه بسیار خوبی بوده و کمتر می‌توان به معایب آن اشاره کرد. اوردنچر ایمپلنت نسبت به پروتزهای معمولی هزینه بیشتری داشته و این مورد می‌تواند از معایب آن باشد. علاوه بر این، اگر مقدار تحلیل رفتن استخوان زیاد باشد، پیوند استخوان هم کارساز نبوده و باید از پروتز‌های سنتی استفاده کرد.

هزینه اوردنچر ایمپلنت

هزینه این نوع ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد. دندانپزشک باید نوع ایمپلنت را مشخص کرده و تعداد آنها را معین کند. قیمت ایمپلنت دندان در برندهای مختلف متغیر است و به همین دلیل نمی‌توان قیمت اوردنچر را به طور دقیق اعلام کرد. برای اطلاع از قیمت دقیق بهتر است با دندانپزشک خود مشاوره داشته باشید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک

این نوع ایمپلنت یکی از بهترین روش‌ها برای افرادی است که همه یا بیشتر دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند. در این روش حدود ۲ تا ۴ ایمپلنت در فک بالا و پایین نصب می‌شوند. برای ساخت پروتز قالب‌گیری شده و حدود ۳ تا ۶ ماه بعد از نصب ایمپلنت پروتز اصلی قرار می‌گیرد. در این مدت دندانپزشک پروتز موقت را روی ایمپلنت‌ها قرار می‌دهد. پروتزهای اوردنچر می‌توانند ثابت یا متحرک باشند.

One thought on “بررسی مزایا کاشت اوردنچر ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *