نحوه جراحی اوردنچر ایمپلنت گزینه ای برای جایگزینی کل دندان ها

اوردنچر ایمپلنت ، بهترین گزینه برای جایگزینی کل دندان ها

اگر همه دندان‌های خود را از دست داده‌اید، اوردنچر ایمپلنت یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود. در این روش از پروتزهای تحت حمایت ایمپلنت استفاده می‌شود. در این مطلب توضیح می‌دهیم که این نوع ایمپلنت چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟ چه افرادی می‌توانند از آن استفاده کنند و برای چه افرادی مناسب نیست؟ نسبت به دیگر روش‌های ایمپلنت و پروتز دندان مصنوعی چه مزایایی دارد؟ چه عوارضی ممکن است ایجاد کند؟ قیمت آن چقدر است و به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد؟

درصورتی‌که قصد کاشت دندان را دارید و نمی‌دانید روش اوردنچر ایمپلنت برای شما مناسب است یا نه باید با چند دندانپزشک مشاوره داشته باشید.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | gum surgery

اوردنچر ایمپلنت

اگر از دندان مصنوعی استفاده کرده باشید، می‌دانید که این پروتزها مشکلاتی را زمان خوردن غذا یا صحبت کردن ایجاد می‌کنند. احتمال لیز خوردن آن هنگام صحبت یا لق شدن موقع عطسه و سرفه وجود دارد. اوردنچر ایمپلنت برای افرادی که همه دندان‌های خود را از دست داده‌اند، این مشکلات را برطرف می‌کند.

اوردنچر در واقع همان پروتز دندان مصنوعی است؛ اما با استفاده از ایمپلنت دندان حمایت می‌شود. در نتیجه در جای خود ثابت مانده و دیگر هنگام صحبت یا خنده تکان نمی‌خورد. در این روش از بریج کامل دندان استفاده شده و تعداد کمی ایمپلنت نیاز است. به همین دلیل هزینه، زمان و آسیب‌های بعد از جراحی کمتر می‌شود. به نقل از london-dental-implant در رابطه با مزیت استفاده از اوردنچر ایمپلنت:

مهم‌ترین نکته در مورد اوردنچر ایمپلنت این است که پروتزهای تحت حمایت ایمپلنت مزایای ایمپلنت‌های دندانی و پروتزهای متحرک را با هم دارد.

اوردنچر ایمپلنت برای چه افرادی مناسب است؟

اگر همه دندان‌های خود را از دست داده‌اید، می‌توانید از اوردنچر استفاده کنید. افرادی که از پروتزهای مصنوعی به دلیل لغزیدن یا درست جا نشدن آنها در دهان راضی نیستند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. البته دندانپزشک باید تراکم و ضخامت استخوان فک را بررسی کند تا مطمئن شود می‌توان پایه ایمپلنت را در استخوان قرار داد. اما در بیشتر مواقع نیازی به پیوند استخوان نبوده و به دلیل ایجاد زاویه در ایمپلنت مشکل برطرف می‌شود.

نحوه جراحی

نحوه جراحی در اوردنچر ایمپلنت مشابه کاشت یک واحد ایمپلنت به روش معمول است. قبل از جراحی نیاز به معاینه داشته و باید در مود بودجه، نیازها و شرایط خود با دندانپزشک مشورت کنید. معمولا برای تعیین میزان استخوان فک و بررسی احتمال هر نوع جراحی نیاز به عکس‌برداری و قالب‌گیری است. پس از طی‌کردن این مراحل و انتخاب اوردنچر ایمپلنت به‌عنوان گزینه مناسب مراحل جراحی به‌صورت زیر انجام می‌شود. برای انجام اوردنچر ایمپلنت دندانپزشک مراحل زیر را طی می‌کند.

  1. بی‌حسی تزریق می‌شود.
  2. تعداد ایمپلنت مشخص شود و لثه برش داده می‌شود.
  3. ایمپلنت‌ها در محل مناسب قرار گرفته و جراح برش‌ها را بخیه می‌زند.
  4. ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است تا روند درمان طی شود. در این مدت از پروتز موقت استفاده می‌کنید.
  5. بعد از بهبودی کامل اباتمنت و پروتز اصلی روی ایمپلنت‌ها قرار می‌گیرد.
  6. بعد از نصب ایمپلنت پروتز موقت روی آنها قرار می‌گیرد. حدود ۳ تا ۶ ماه بعد می‌توان پروتز اصلی را قرار داد.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | بیهوشی سالمندان برای کاشت ایمپلنت دندان ..

مراقبت های بعد از اوردنچر ایمپلنت

روش‌های مراقبت از اوردنچر ایمپلنت مشابه مراقبت‌های دندان مصنوعی است. بعد از غذا خوردن آن را کاملا تمیز کنید. اگر از نوع متحرک است، بعد از برداشتن پروتز، دهان خود را نیز کامل بشویید. هر بار که می‌خواهید آن را داخل دهان خود بگذارید، خوب تمیز کنید تا دهان و لثه‌ها عفونت نکند. برخی افراد پروتز متحرک را همیشه در دهان خود نگه می‌دارند. اما پروتزهای متحرک را بهتر است هنگام خواب دربیاورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اوردنچر ایمپلنت و روش‌های مراقبت از ایمپلنت و پروتز بهتر است با جراح فک اصفهان مشاوره داشته باشید و سوالات خود را از متخصص بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *