40 واقعیت در مورد بینی انسان

40 واقعیت و نکته جالب در مورد بینی انسان

بینی انسانها عضوی معجزه گر است. اگر آن را دوست داشته یا از آن متنفر باشید، باید برای قدرت های فوق العاده متنوع بینی خود شاکر باشید. نه تنها ظاهر ما را تعریف می کند بلکه کارهای حیاتی بسیاری را انجام می دهد که بدون آن انسان ها انسان نمی شدند.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | درمان سفت شدن نوک بینی بعد از عمل بینی

واقعیت های جالب در مورد بینی انسان

1. حداقل 14 نوع بینی مختلف در انسان ها وجود دارد. این توسط ابراهیم تامیر، دارنده مدرک دکترا و استاد مهندسی شیمی از اسرائیل یافت شد. او پس از بررسی تصاویر دماغ 1،793 به این نتیجه رسید.

2. شکل بینی به سابقه نژادی فرد بستگی دارد.

3. موقعیت افقی ، بالایی و استخوان های بینی در واقع شکل بینی را تعریف می کنند.

4. افراد مختلف سبک عطسه متفاوتی دارند و این سبک ها به طور ژنتیکی تعیین شده اند. بنابراین، اعضای یک خانواده به عطسه مشابهی خواهند داشت که متفاوت از عطسه خانواده های دیگر خواهد بود.

5. در طی عطسه کردن ، محرک ها ( که موجب عطسه کردن می شوند ) با سرعت 100 مایل در ساعت دفع می شوند.

6. در زنان، بینی تا سن 15 تا 17 سالگی رشد می کند و در مردان 17 تا 19 است.

7. گاهی بینی به خاطر کشش گرانشی دراز می شود. این امر به دلیل الاستین و کلاژن در نوک بینی رخ می دهد.

8. مخاط توسط سینوس و بینی انسان تولید می شود و شامل سلول های خونی سفید و آنزیم های مسئول مبارزه با عفونت ها است. یک سوم مخاط روزانه تولید می شود.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | تغییرات موثر چهره بعد از جراحی فک

9. بهترین فیلتر هوا در این دنیا بینی انسان است. سوراخ های بینی انسان با موهایی که مسئول مسدود کردن میکروب ها و گرد و غبار هستند، پوشیده شده اند. شیار در حفره بینی ، چرخش هوا مانند جریان را ایجاد می کنند.این زمانی است که موها مرطوب و گرم می شود به طوری که بافت های حساس ریه ها را می توان محافظت کرد. در طول این فرآیند فیلتراسیون است که پوشش مخاط حفره بینی ، ویروس سرماخوردگی و گرده را می گیرد که نمی تواند توسط مو در پره های بینی متوقف شود.

10. زمانی که کسی هوای خشک را تنفس می کند ، هوا با خلط بالا می رود. این باعث چسبناک شدن خلط می شود که به آب بینی مشهور است.

11. وقتی فرد بیمار می شود، آبریزش بینی می گیرد . این امر به این دلیل رخ می دهد که بینی بیش ازحد معمول مخاط برای کشتن میکروب ها و هجوم به بدن تولید می کند.

12. انسان ها قادر به تشخیص 10.000 + بوی گوناگون هستند. انسان ها می توانند بو را با انواع خاصی از سلول هایی که به عنوان سلول های عصبی بویایی شناخته می شوند ، تشخیص دهند. حدود 12 میلیون سلول بویایی در یک انسان معمولی وجود دارند. با این حال، این عدد به تدریج با افزایش سن کاهش می یابد.

13. اعصاب بویایی از بینی ارتباط مستقیمی با مغز دارند. به خاطر این است که چندین نوع رایحه می توانند خاطرات را به عقب برگردانند.

14. حس بویایی تنها یکی از 5 حواس انسان است که ارتباط مستقیمی با هیپوکامپ دارد – بخشی از مغز مسئول شکل گیری حافظه است .

15. انسانها فرومون را آزاد می کنند – نوعی ماده شیمیایی است که تنها در واکنش به جاذبه جنسی آزاد می شود. شیارها در پره های بینی ، مکان هایی غنی از فرومون هستند . بینی انسان قادر به تشخیص فرومون جنس مخالف است. به گفته متخصصان، فرومون این بینی است که منجر به تولد یا بوسیدن رمانتیک می شود.

16. هر چیزی که بینی انسان قادر به بوییدن آن نیست برای انسان ها مهلک است. مثالا، بینی انسان نمی تواند بوی گاز طبیعی را حس کند مونوکسید کربن، کربن دی اکسید و غیره است.

17. انسان ها با بینی بو نمی کنند. مغز است که این کار را انجام می دهد. سلول های عصبی بویایی در بینی تنها مسئول گرفتن بو و فرستادن آن ها به مغز هستند. مغز جایی است که بو شناسایی می شود.

18. انسان ها قادر به بوییدن احساسات همانند برانگیختگی جنسی و شادی همسر خود زمانی که نزدیک هم اند هستند.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | رینوپلاستی عملکردی و عارضه انسداد بینی

19. هر فردی یک بوی منحصر به فرد دارد. برای یک بوی خاص، دو فرد مختلف ممکن است درک متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال ، درک یک فرد از بوی زرد چوبه می تواند متفاوت از فرد دیگری باشد.

20. مردان می توانند بوی تخمک زن ها را استشمام کنند. در حقیقت هر دو جنس توانایی بوییدن یکدیگر را دارند که به نظر می رسد با خودشان تفاوت دارند. این بسیار مهم است زیرا وقتی فرد با جنس مخالف جفت گیری می کند، فرزندان حاصل با سیستم ایمنی قوی تر به دنیا می آیند.

21. حس بویایی زنان قوی تر از حس بویایی مردان است.

22. بینی زنان در زمانی که باردار می شوند ، حساس می شود. این به دلیل این است که آن ها حفره و حس چشایی غیر عادی را ایجاد می کنند.

23. ” شکستگی بینی ” این یک چیز مشترک است اما بینی هیچ استخوانی ندارد. بلکه غضروف است که می شکند.

24. دختران در مقایسه با مردان دارای بینی های کوتاه تری هستند.

25. 10 میلیون گیرنده بو در بینی انسان وجود دارند. این گیرنده ها به بو و یا مولکول های بو که از طریق هوا حرکت می کنند یا در هوا شناور هستند ، حساس هستند.

26. خون ریزی بینی می تواند براثر ضربه بینی، آلرژی ها، ورزش، هوای خشک و یا سرما ایجاد می شود. هر یک از این عوامل می تواند باعث ایجاد دیواره ( غضروف نازک بین دو بینی ) شود تا بشکند و در نتیجه باعث خونریزی بینی می شود.

27. بینی انسان از 5 نوع مختلف از ماهیچه ها تشکیل یافته است.

28. سقف دهان انسان چیزی جز کف حفره بینی نیست.

29. بوییدن از لحاظ علمی به عنوان حس شامه شناخته می شود.

30. برخی افراد ممکن است حس بویایی قوی داشته باشند.

31. ناتوانی در بو از لحاظ علمی به عنوان نابویایی شناخته می شود.

32. جراحی پلاستیک بینی به عنوان جراحی زیبایی بینی شناخته می شود.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | . تورم یک طرفه بعد از جراحی بینی

33. ناتوانی در بو کشیدن چیزی به درستی به نام اختلال بویایی شناخته می شود.

34. انسان ها برخی از توانایی بویایی خود را در سن 65 سالگی از دست می دهند. در سن 80 سالگی ، 50 درصد از توانایی های بوییدن از دست می رود.

35. کمبود روی در بدن نیز می تواند منجر به از دست رفتن حس بویایی شود.

36. بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر و دیابت نیز می تواند منجر به از دست رفتن حس بویایی شود.

37 .نوزادان مادران خود را با کمک بینی و در واقع با عطر بدنشان می شناسند.

38. قسمت کم تری از مغز انسان به بوییدن حیوانات اختصاص دارد.

39. زنان قادر به بوییدن بوهای بیشتری نسبت به مردان هستند.

40. قبیله مائوری در نیوزیلند با فشردن بینی های خود به مردم خوشامد می گوید ! تکان دادن دست ها به عنوان یک ژست برای خوش آمد گویی را ندارند

2 thoughts on “40 واقعیت در مورد بینی انسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *