همه چیز در مورد عمل بینی استخوانی را بدانید :

همه چیز در مورد عمل بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی | شکل ظاهری بینی افراد به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می‌شود . عمل بینی استخوانی با هدف تغییر ظاهر بینی، بهبود مشکلات تنفسی یا هر دو انجام می شود. قسمت بالایی ساختار بینی استخوانی و قسمت پایینی آن غضروفی است. عمل زیبایی بینی استخوانی می تواند با تغییر شکل استخوان، غضروف و پوست به تقویت و بهبود نواقص و ایرادات بینی کمک کند. علاوه بر این بهبود و رفع انسداد مجاری بینی، کمک به تنفس بهتر را نیز می توان از دیگر اهداف پزشکی عمل بینی استخوانی دانست.

پزشک قبل از هر چیز یک ارزیابی دقیق روی آناتومی بینی شما انجام می دهد، سپس با برنامه‌ ریزی بر روی ساختار و ویژگی‌ های صورت شما ممکن است، شکل استخوان و غضروف ها را تغییر دهد. گاهی حتی نیاز به پیوند غضروف است. البته پیوند غضروف هم می تواند در عمل بینی استخوانی و هم عمل بینی گوشتی اتفاق بیفتد. این موارد همگی در صورتی نتایج موفقیت آمیز به همراه دارند که جراحی نزد یک پزشک متخصص و مجرب انجام شود تا به درستی تناسب بینی با دیگر بخش های صورت را تشخیص دهد و بتواند فرمی زیبا و ایده آل را در کنار رفع مشکلات تنفسی برای شما به ارمغان آورد. این مقاله با هدف بررسی عمل بینی استخوانی نگارش شده تا بتواند به همه سوالات شما در این زمینه پاسخ دهد.

پس اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید، خواندن مطالب زیر به شما توصیه می شود.

جراح بینی اصفهان | .جراحی بینی پیازی


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :

نحوه انجام عمل بینی استخوانی و اقدامات قبل از آن

همانطور که گفته شد، عمل بینی استخوانی بر خلاف عمل بینی گوشتی، با هدف رفع و اصلاح ایرادات بینی مانند قوز، شکل بد استخوان و کاهش ارتفاع و بلندی بینی انجام می شود. بینی استخوانی از پوستی نازک و انعطاف پذیر تشکیل شده است. بافت و غضروف این نوع بینی نسبت به بینی گوشتی محکم تر و سفت تر می باشد. از همین رو در جراحی بینی، پزشک به روش عمل بینی باز یا عمل بینی بسته از طریق برش های داخلی یا خارجی، سعی در رفع مشکلات و ایرادات بینی دارد.

استئوتومی بینی هدف اصلی جراح است، زیرا از این طریق می تواند وضعیت قرارگیری استخوان ها را بهتر تغییر دهد و به صاف شدن شکل بینی و رفع برآمدگی های داخلی یا خارجی آن کمک کند. همچنین از طریق تغییرات استئوتومی پزشک می تواند بینی را به شکل دلخواهی که فرد مد نظر دارد، تغییر دهد. از همین‌ رو جراحی رینوپلاستی طبیعی، عروسکی یا بینی فانتزی و نیمه فانتزی ممکن است توسط فرد درخواست شود. فقط نباید فراموش کرد که عمل بینی استخوانی مردانه با عمل جراحی بینی استخوانی زنانه تفاوت دارد. در کل عمل بینی مردانه باشد یا خیر و با هر هدفی که انجام شود نیاز به آمادگی قبل از عمل دارد.

اقدامات اساسی قبل از عمل بینی استخوانی

از جمله اقدامات اساسی که قبل از جراحی رینوپلاستی باید انجام شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عدم مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن و ایبوپروفن تا دو هفته قبل از اقدام به جراحی
 2. عدم مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات حداقل به مدت ۲ تا ۳ هفته قبل از جراحی
 3. مشاوره و معاینه با پزشک مربوطه برای بررسی وضعیت پزشکی
 4. انجام آزمایشات قبل از عمل بینی
 5. استحمام کردن و ناشتا بودن حدود ۶ الی ۸ ساعت قبل از شروع جراحی

جراح بینی اصفهان | بینی نیمه فانتزی

عمل بینی استخوانی با کدامیک از روش های جراحی باز و بسته انجام می شود؟

عمل رینوپلاستی بینی استخوانی و عمل بینی استخوانی غضروفی به دو روش باز یا بسته انجام می شود. هر کدام از این روش ها ویژگی های خاص خود را دارند.

۱. جراحی رینوپلاستی باز

در این روش جراح با ایجاد برش هایی روی بینی ایجاد می کند تا از این طریق به آناتومی بینی فرد برای اعمال تغییرات مورد نظر دسترسی راحت تری داشته باشد. این روش با بیهوشی عمومی همراه است.

۲. جراحی رینوپلاستی بسته

این تکنیک جراحی بینی با کاهش مدت زمان عمل بسیاری از عوارض احتمالی جراحی به روش باز را ندارد. با استفاده از این تکنیک نیازی به ایجاد برش روی سطح بینی نیست، بلکه پزشک با استفاده از ابزار مخصوصی پوست بینی را بالا کشیده و در ناحیه کلوملا برشی ایجاد می‌ کند. با استفاده از این تکنیک می توان تغییرات جزئی را برای رفع نواقص و زیبا سازی بینی استخوانی اجرا نمود. برای تغییرات اساسی و کلی تر باید از روش جراحی باز بهره برد.

عمل بینی استخوانی برای چه کسانی مناسب است؟

افراد به دلایل مختلفی تمایل به جراحی بینی دارند. برخی در تنفس از طریق بینی مشکل دارند. برخی دیگر آسیب تروماتیک به صورت داشته اند و مایلند عدم تقارن حاصل را اصلاح کنند. بسیاری از متقاضیان رینوپلاستی فقط می خواهند با تغییر اندازه یا شکل بینی، ظاهر خود را بهبود بخشند تا هماهنگی بیشتری بین اجزای صورت خود ایجاد کنند. از همین رو عمل جراحی رینوپلاستی عروسکی، عمل بینی استخوانی نیمه فانتزی بسیار درخواست می شود.

ابتدا باید بدانید عمل بینی در بارداری ممنوع است. پزشک برای اینکه بداند آیا فرد کاندیدای مناسبی برای جراحی رینوپلاستی است یا نه موارد زیر را در نظر می گیرد:

 • نوع پوست
 • پیشینه قومیتی
 • سن عمل بینی (مگر اینکه مشکلات تنفسی شدید وجود داشته باشد، که پزشک شرایط عمل بینی از نظر سن را نادیده بگیرد)
 • سابقه جراحی یا ضربه قبلی
 • سابقه انسداد بینی یا مشکلات تنفسی

در کل اگر فرد شرایط جسمانی و روانی ایده‌آلی داشته باشد، می تواند برای جراحی بینی استخوانی اقدام نماید. البته باید انتظارات واقع بینانه ای از نتایج جراحی باشد.

جراح بینی اصفهان | تغییرات و سفت شدن نوک بینی بعد از جراحی زیبایی بینی

آیا عمل بینی استخوانی به جراحی ترمیمی نیاز دارد؟

جراحی ترمیمی بینی به اصلاح نتایج نامطلوب از جراحی قبلی می پردازد. به همین دلیل گاهی به آن رینوپلاستی ثانویه نیز می‌ گویند. اگر جراحی رینوپلاستی قبلی توسط یک پزشک مجرب و کاربلد انجام شده باشد، در اکثر موارد نیازی به جراحی ترمیمی نخواهد بود، مگر اینکه در جراحی قبلی به دلیل عدم مهارت پزشک مشکلات زیر به وجود آمده باشد:

 1. نوک بینی فرد بیش از اندازه تنگ شده باشد، سوراخ های بینی حالت نامتقارن گرفته باشند و تنفس با مشکل مواجه شده باشد.
 2. نوک بینی بعد عمل بیش از اندازه سر بالا باشد.
 3. انحراف بینی بعد عمل و اینکه کجی بینی به شکل ناهنجاری قابل مشاهده باشد.
 4. تغییر شکل پوست، بافت، تیغه وسط بینی و افتادگی بینی بعد عمل، فرد را با مشکل مواجه کرده باشد.

نکته مهم: علاوه بر عدم مهارت و تجربه پزشک، تروما، ضربه ناگهانی بعد از جراحی، انتظارات غیر واقع بینانه و بلند پروازانه بیمار نیز باعث می‌ شوند تا جراحی ترمیمی توصیه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *