درمان ناهنجاری دیپ بایت

چرا دیپ بایت نیاز به درمان دارد؟

ناهنجاری دیپ بایت | Deep bite یک بیماری شایع بوده و وضعیت سلامتی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ممکن است متوجه علائم دیپ بایت شوید و به دلایل زیبایی بخواهید آن را اصلاح و برطرف کنید. دلایل زیادی فراتر از ظاهر و مطلوبیت‌های زیبایی، برای اصلاح این بایت عمیق وجود دارد. درمان زودهنگام deep bite می‌تواند از ایجاد بیماری‌های جدی‌تر دهان و دندان جلوگیری کند. دندانپزشک می‌تواند به تعیین یک برنامه درمانی برای اصلاح عمیق بایت که شامل کشیدن دندان، و دیگر اقدامات بوده طرح‌ریزی‌های کلی را انجام دهد.

برخی متخصصان ارتودنسی شما را نزد جراح فک و دهان برای برطرف کردن عارضه‌های فکی روانه می‌سازند. ناهنجاری‌های فک با این روش برطرف خواهد شد و پس از بهبودی بیمار درمان ارتودنسی توسط ارتودنتیست آغاز خواهد گشت. برای برخی افراد دیگر ممکن است روش جراحی تجویز نشود و بلافاصله پزشک درمان را با ابزار‌های ارتودنسی آغاز خواهد نمود. تشخیص این مسأله کاملاً به نظر پزشک بستگی دارد و شما باید حتماً معاینه شوید.


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :

جراح بینی اصفهان | عارضه دیپ بایت .

مشخصه‌های دیپ بایت

افراد زمانی که دردی را در ناحیه دندان‌های خود احساس می‌کنند، نزد دندانپزشک مراجعه می‌نمایند. غالب افراد در ایران با مسأله درمان دندان به این شکل عمل می‌کنند. برخی دیگر نیز صرفاً برای درمان‌های زیبایی همچون انجام خدمات کامپوزیت دندان نزد دندانپزشک یا کلینیک‌های زیبایی دندان ‌می‌روند. ولی deep bite یک مشکل خاموش بوده و افراد دردی را احساس نمی‌کند و در همان آغاز بروز عارضه مشکل خاصی را احساس نمی‌کنند. در دراز مدت و در سنین بالای ۵۵ الی ۶۰ سال عوارض آن تازه شروع می‌شود.

در حالت کلی هر چه دیپ بایت پرعارضه‌تر خود را نشان دهد، زیبایی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. خصوصاً اگر شغل شما به گونه‌ای باشد که دائماً با افراد مختلف سروکار داشته باشید و سخنرانی‌های پی در پی را انجام دهید، عمق اشکالات را متوجه خواهید شد.

گزینه های درمان

در حالی که درمان دیپ‌بایت در هر سنی می‌تواند صورت بگیرد، اما روند درمان در دوره کودکی بسیار راحت تر خواهد بود. زیرا انعطاف دندان ها و استخوان در سنین کودکی، به ارتودنتیست اجازه خواهد داد که بهتر تغییرات مد نظر خود را در دهان کودک اعمال کند. درمان به موقع و اولیه، خطر وارد شدن آسیب به دندان‌ها و مینای دندان را کاهش می دهد. هرچقدر در درمان این مشکل دست دست کنید مشکلات شما بیشتر و بیشتر خواهد شد.

هدف اولیه درمان، تراز کردن دندان ها و فک ها با هم است. در بیشتر موارد برای رفع مشکل به بیش از یک شیوه درمانی نیاز است. در اغلب موارد اولین گزینه های درمانی استفاده از بازکننده های کام و توربو براکت خواهد بود. این ابزارها به دندان های عقبی اجازه می‌ دهند که رشد کنند تا به بهبود دیپ‌ بایت کمک کنند.

درمان های ارتودنسی دیگری مانند بریس ها به تغییر موقعیت دندان های جلویی در فک به کمک زیادی می کنند. در حالی که برای درمان موارد خفیف مال اکلوژن می توان از تراز با اینویزیلاین استفاده کرد، در موارد شدیدتر نیاز به بریس های سنتی است. زیرا برای اصلاح حالات شدیدتر نیاز به وارد کردن نیروی بیشتری به دندان ها خواهد بود.

اگر فک پایین کوچک باشد یا به شکل مناسبی رشد کرده و موجب بروز دیپ بایت شده باشد. ممکن است از یک دستگاهی خاص برای تقویت رشد فک پایین استفاده شود. در بزرگسالانی که هنوز این مشکل را درمان نکرده اند، جراحی ارتوگناتیک برای مشکلات فک و یا برداشتن دندان ممکن است لازم باشد. در اغلب موارد، دیپ‌بایت می تواند باعث آسیب به سطح دندان ها شود. این مشکل معمولا می تواند به کامپوزیت و لمینت پرسلین یا تاج نیاز داشته باشد.

جراح فک اصفهان | عارضه دیپ بایت

هزینه درمان دیپ بایت

بسته به شدت و میزان ناهنجاری هزینه نهایی برآورد گشته و شما باید در طول درمان آن را پرداخت نمایید. هر چه که بایت عمق کمتری داشته باشد، هزینه درمان کاهش یافته و بالطبع طول درمان نیز کاهش خواهد یافت.

برای این که بخواهید دندان‌های خود را ارتودنسی نمایید، وضعیت دندان‌های شما باید کاملاً سالم باشد و اگر فکر می‌کنید که دندانی نیاز به عصب کشی دارد، حتماً برای درمان ریشه اقدام نمایید. پوسیدگی‌های جزئی نیز باید به طور کامل بر طرف شوند. درمان ارتودنسی زمان بر بوده و برای موارد بسیار حاد حداقل سه سال زمان می‌برد تا بهبودی نسبی حاصل شود. برای درمان دندان‌های پوسیده و خراب باید هزینه جداگانه‌ای را پرداخت نمایید. یه به عبارتی نزد جراح دندانپزشک عمومی بروید و وضعیت دهان خود را کاملاً متناسب نمایید و بعد نزد متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

هزینه بالای ارتودنسی بیشتر مربوط به تجهیزاتی بوده که مورد استفاده قرار می‌گیرد و این تجهیزات ماه به ماه با افزایش قیمت مواجه می‌باشند. در صورتی که پزشک برای اصلاح ناهنجاری‌های فک شما را نزد متخصص یا فوق تخصص جراحی فک و دهان ارجاع نماید، باید هزینه‌ای را برای بیمارستان و جراحی در نظر بگیرید. در این روش طول دوره درمان کوتاه‌تر خواهد شد.

آیا بیمه تکمیلی هزینه درمان دیپ بایت را تحت پوشش قرار خواهد داد؟

همه چیز به موارد و بند‌های تعیین شده توسط بیمه تکمیلی طرف قرارداد بستگی دارد. در یک سال اخیر برخی بیمه‌ها ارتودنسی را مربوط به خدمات زیبایی به حساب نمی‌آورند و به عنوان یک راهکار درمانی می‌پذیرند. شما می‌توانید هزینه‌های ارتودنسی را تقبل نمایید و بعد از اخذ فاکتور از پزشک متخصص، هزینه‌ها را می‌توانید از بیمه طرف قرار داد خود دریافت نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از انجام ارتودنسی، از تحت پوشش بودن خدمات این روش درمانی آگاهی‌های لازم را به دست‌آورید.

آیا دیپ بایت در کودکان سریع‌تر رو به بهبودی می‌رود؟

بله طول دوره درمان برای کودکان کمتر است. هر چه که سن افراد کمتر باشد، بهتر می‌توانند از روش ارتودنسی معمولی و ارتودنسی نامرئی پاسخ مثبتی را دریافت نمایند. ولی برای بزرگسالان طول دوره درمان بیشتر بوده و قطعاً نتیجه لازم را در مدت زمان بیشتری خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *