پریود نشدن بعد از عمل بینی

پریود نشدن بعد از عمل بینی به چه علت است؟

تعویق قاعدگی بعد از عمل بینی

پریود نشدن بعد از عمل بینی در یک حالت نرمال و اطمینان از عدم بارداری، از دید یک دکتر جراحی بینی یا متخصص زنان مسئله‌ی چندان مهمی نیست. اما گاهی همین تعویق قاعدگی خود عاملی می‌شود که چرخه پریود بهم بریزد. بنابراین در ادامه به مهم‌ترین عوامل دخیل عقب افتادن پریود بعد از عمل بینی و راه درمان آن می‌پردازیم.

۳ علت مهم تأخیر در قاعدگی پس از جراحی رینوپلاستی

۱. استرس عمل بینی و تاخیر قاعدگی

اگر بدون داشتن سابقه قبلی به یک دکتر پریود مراجعه کرده و بپرسید علت به تعویق افتادن پریود بعد از عمل بینی یا اغلب جراحی‌های دیگر چیست، بی‌درنگ به شما خواهند گفت استرس. چرا که سیستم هورمونی و قاعدگی خانم‌ها رابطه مستقیمی با تحولات روحی و روانی آن‌ها دارد و هرگونه تنش و اضطراب می‌تواند الگوی قاعدگی منظم او را تحت شعاع قرار دهد. در عمل بینی هم به دلایل مختلف مثل ترس از عمل و از همه مهم‌تر نگرانی درباره نتیجه نهایی جراحی، فشار روانی زیادی را ایجاد کرده و اغلب دلیل اصلی پریود نشدن بعد از عمل بینی با لیزر یا هر نوع دیگر باشد.

۲. تاثیر سبک زندگی در تاخیر پریود بعد از جراحی بینی

در برخی از موارد ممکن است سبک زندگی سالم زیباجو، پس از عمل تغییر کند و در مصرف خوراکی‌های پرکالری و به خصوص شیرینی‌ها زیاده‌روی کند. از آن جایی که پس از عمل، انجام فعالیت‌های ورزشی توسط جراح بینی ترمیمی محدود شده، ممکن است سبب چاقی و اضافه وزن شوند. همین امر هم می‌تواند دلیل دیگری برای پریود نشدن بعد از جراحی بینی باشد.

۳. مصرف داروهای مسکن و تاخیر در پریود

شاید اکثر عموم تصور می‌کنند بیهوشی یا مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک سبب پریود نشدن می‌شوند. اما درست نیست. ولی خوردن داروهای کاهنده درد و ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن‌ها، آسپرین، مفنامیک اسید یا ژلوفن بر روی پریود تأثیر می‌گذارند.

دکتر بهنام خرمی ، جراح بینی اصفهان – جراح فک اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید.

چند توصیه‌ خانگی برای پریود شدن بعد از عمل

  • صبوری
  • کاهش اضطراب
  • پرهیز از خوردن شیرینی
  • انجام فعالیت ورزشی سبک البته با اجازه جراح بینی

 


مطالعه بیشتر:

احتمال به هم ریختن پریود بعد از عمل بینی

پریودی در عمل بینی

تاثیر پریود بر افزایش ورم بینی بعد از جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *