چگونه باید چسب بینی بزنید؟

چرا باید بعد از عمل بینی چسب زد؟

معمولا بعد از جراحی زیبایی بینی، مراقب‌ های بعد از عمل بینی شروع می‌شود. اهمیت دادن به این مراقبت‌ها اثرگذاری مستقیمی در نتیجه جراحی بینی دارد. یکی از مهم‌ترین مراقبت‌هایی که باید بعد از عمل رینوپلاستی با جدیت پیگیری کنید، چسب زدن بینی است. چسب بینی به شما کمک می‌کند تا به کاهش تورم بینی و فرم گیری بهتر بینی کمک کنید. چسب زدن به بینی فرم بینی را حفظ می‌کند و به خوبی، ساپورت بینی را تا بهبودی نسبی آن انجام می‌دهد.

چرا باید بعد از عمل بینی چسب زد؟ مدت زمان چسب بینی چقدر است؟ مزایا و معایب چسب زدن بینی چیست؟ در ادامه همراه ما باشید تا پاسخ این سوالات را باهم بررسی کنیم و نحوه زدن چسب بینی را آموزش دهیم.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان | جراح فک اصفهان | 
 اهمیت چسب زدن بعد از جراحی بینی | جراح بینی اصفهان

چسب بینی

حتما شما نیز اسم چسب بینی بعد از عمل را شنیده‌اید. معمولا بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، پزشک توصیه می‌کند تا چسب بینی را به مدت حداقل یک الی دو هفته روی بینی زده تا تورم بینی تاحد زیادی کنترل شود. چسب بینی به فرم دهی بینی بعد از جراحی رینوپلاستی نیز کمک زیادی می‌کند. زیرا معمولا بافت آسیب دیده مدت زمانی نیاز دارد تا به مرور بهبود پیدا کند. در این زمان چسب بینی به خوبی امکان ساپورت وزن و فرم بینی را پیدا می‌کند تا کم‌ترین تغییر شکل و فرم در نتیجه جراحی رینوپلاستی حاصل شود.

اطلاع از مدت زمان استفاده از چسب بینی به شما کمک می‌کند تا بدانید دقیقا روزهای بعد از رینوپلاستی چگونه خواهد بود. مدت زمان چسب بینی گوشتی معمولا طولانی‌تر از بینی استخوانی است. برای بینی گوشتی توصیه می‌شود تا چسب زدن بینی حدود ۱ ماه و حتی بیشتر از آن ادامه پیدا کند تا تورم در بینی گوشتی کنترل شود. مدت زمان چسب بینی استخوانی معمولا کوتاه‌تر از بینی گوشتی است.

پزشک متخصص عمل رینوپلاستی معمولا توصیه می‌کند تا برای دو هفته حتما از چسب بینی استفاده کنید و درصورت امکان این مدت زمان را تا یک الی دو ماه طولانی کنید. در حداقل‌ترین شرایط توصیه می‌شود که شب‌ها از چسب بینی استفاده کنید.

بعد از برداشتن چسب بینی چه اتفاقی می‌افتد؟

شاید شما نیز کنجکاو باشید که بدانید چرا بعد از برداشتن چسب بینی ورم می کند؟ ورم بینی بعد از برداشتن چسب بینی رویدادی بسیار شایع است. معمولا چسب بینی وظیفه کنترل تورم در ناحیه بینی را برعهده دارد. زمانی که این محدودیت برداشته می‌شود بافت بینی به مرور بدون محدودیت چسب افزایش تورم دارد و این روند تا بهبودی کامل معمولا وجود دارد. تورم بینی بعد از جراحی زیبایی بینی بیش از شش ماه الی یکسال طول می‌کشد.

آیا چسب بینی را باید محکم زد؟

سوالات بسیاری پرسیده می‌شود مبنی بر این‌که آیا چسب بینی را باید محکم زد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که نحوه چسب زدن بینی گوشتی که دارای پوست ضخیم است، با بینی استخوانی دارای پوست نازک متفاوت است. معمولا در بینی استخوانی یک چسب بینی برای ساپورت محدود کافی است. درحالی‌که چسب بینی در بینی گوشتی نیازمند دقت و توجه بیشتری است تا کمی محکم‌تر زده شود. محکم زدن چسب بینی به معنای ایجاد فشار نیست و تحت هیچ شرایطی نباید چنین شرایطی ایجاد کنید.

عوارض زیاد چسب زدن بینی چیست؟

معمولا مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی بینی اهمیت بسیار زیادی دارد. شما باید به خوبی از نحوه مراقبت‌های بعد از عمل مطلع باشید. در استفاده از چسب بینی باید حتما تعادل را حفظ کنید. استفاده بیش از حد از چسب، موجب آسیب به بافت پوست بینی می‌شود و گاهی فشار بیش از اندازه به بینی موجب دفرم شدن بینی می‌شود. معمولا بعد از چسب زدن بینی، بعد از گذشت یک روز نسبت به تعویض چسب اقدام کنید. استراحت مابین هر بار چسب زدن به بینی موجب می‌شود تا عوارض ناشی از استفاده مکرر چسب کاهش یابد.

مزایای استفاده از چسب بینی چیست؟

همان‌طور که گفته شد، چسب زدن بینی یک اقدام هوشمندانه برای ساپورت مطلوب بینی و جلوگیری از تغییر شکل و فرم بینی بعد از جراحی است. چسب بینی به شما کمک می‌کند تا تورم بینی را کنترل کنید و در زمان کوتاه‌تری به شکل و فرم نهایی بینی دست پیدا کنید. یکی دیگر از مزایای چسب بینی، اعلام حساسیت شما به اطرافیان‌تان در ناحیه‌ای خاص از صورت‌تان است.

معمولا توجه سایرین به چسب بینی بسیار زیاد است و چسب زدن بینی موجب مراقبت بیشتر اطرافیان خواهد شد. پس سعی کنید در خارج از منزل نیز از چسب بینی استفاده کنید تا یادتان باشد که بینی تازه جراحی شده شما نیازمند مراقبت بیشتری است و اطرافیان نیز دقت بیشتری در مواجهه با شما باید داشته باشند تا هیچ آسیبی به بینی‌تان وارد نشود.

جراح بینی اصفهان | جراح فک اصفهان |  نحوه برداشتن و تعویض چسب بینی | جراح بینی اصفهان

چگونه باید چسب بینی بزنید؟

نحوه چسب زدن بینی استخوانی با بینی گوشتی چندان تفاوتی ندارد. شما باید حداقل یک روز در میان برای تعویض چسب بینی و زدن چسب جدید اقدام کنید. پس بدیهی است که لازم است تا نحوه چسب زدن بینی را بدانید. در ادامه مرحله به مرحله آموزش زدن چسب بینی را شرح می‌دهیم.

  1. حتما از داروخانه چسب بینی مناسب تهیه کنید. بهترین برند چسب بینی ۳M یک سانتی متری است.
  2. سطح بینی را به آرامی با آب و صابون بشویید تا هیچ چربی روی آن باقی نماند (می‌توانید از الکل برای پاکسازی پوست استفاده کنید)
  3. چسب‌ها را آماده کنید و از چسب بینی به ابعاد مناسب استتفاده کنید.
  4. ۶ یا ۸ تکه چسب به طول ۸ سانتی متر برش بزنید
  5. ۲ تکه چسب به طول ۱۰ یا ۱۲ سانتی متر برش بزنید.
  6. چسب‌های طول ۸ سانتی متر را از چب به راست روی سطح بینی به‌صورت افقی بچسبانید و به آرامی روی پوست بچسبانید.
  7. چسب ۱۰ الی ۱۲ سانتی متری را به طوری تنظیم کنید که در سمت راست و چپ بینی به اندازه مساوی باشد و در نهایت به شکل U چسب را از پایین نوک بینی بچسبانید و تا بالای بینی بکشیدو فیکس کنید.
  8. بعد از این مرحله با استفاده از قیچی و با احتیاط، چسب‌های اضافی را برش بزنید.

 

2 thoughts on “چگونه باید چسب بینی بزنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *