اصلاح فرورفتگی پل بینی بعد از عمل

روش اصلاح فرورفتگی پل بینی بعد از عمل

برای برخی از افراد پس از عمل بینی ممکن است مشکل فرورفتگی ایجاد شود. البته در ۹۰ درصد مواقع فرورفتگی حاصل ناشی از تورم بینی است. به‌عبارتی تورم قسمتی که فرورفتگی مشاهده می‌شود، سریع‌تر از سایر نواحی کاهش یافته است. به همین دلیل است که پزشکان متخصص معمولاً یک سال را برای کاهش تورم در نظر می‌گیرند و پس از آن اگر هم‌چنان فرورفتگی مشاهده شد، در جهت درمان اقدام می‌نمایند.

ممکن است برای فرورفتگی پل بینی بعد از عمل به عمل جراحی بینی ترمیمی نیاز باشد. در این مقاله به بررسی علت فرورفتگی پل بینی بعد از عمل و روشهای اصلاح فرو رفتگی پل بینی می‌پردازیم.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | کاربرد سوزاندن رگ های بینی

علت فرورفتگی پل بینی بعد از عمل

حال اگر بعد از گذشت یک سال از عمل جراحی بینی، هنوز فرورفتگی تیغه بینی مشاهده شود، باید به‌دنبال روش های اصلاح فرورفتگی پل بینی باشید. از مهم‌ترین دلایل فرورفتگی پل بینی بعد از عمل شامل موارد زیر می‌شوند:

تحلیل یا جا‌به‌جایی غضروف بینی

یکی از دلایل فرورفتگی پل بینی بعد از عمل ممکن است تحلیل یا جا‌به‌جایی غضروف بینی باشد. غضروف‌ها در قسمت پایینی بینی قرار دارند و به‌همراه استخوان‌ها چارچوب بینی را شکل می‌دهند. احتمال جا‌به‌جایی غضروف بینی در هر دو عمل بینی استخوانی و گوشتی امکان‌پذیر است ولی هر چه مهارت پزشک و توجه به دستورالعمل‌های پس از عمل بیشتر باشد، احتمال آن کمتر است.

برداشتن بیش از حد غضروف‌ها در هنگام عمل

اگر پزشک مهارت کافی در انجام عمل را نداشته باشد، ممکن است بر اثر برداشتن بیشتر از اندازه‌ی غضروف‌ها، فضای خالی مابین آن‌ها ایجاد نماید و به این صورت منجر به عدم ثبات بخش استخوانی و غضروفی و ایجاد فرورفتگی پل بینی بعد از عمل شود.

ماساژ غیر حرفه‌ای

معمولاً پس از عمل تورم بینی طبیعی است. به همین منظور معمولاً پزشکان متخصص به‌منظور کاهش تورم، ماساژ بینی را توصیه می‌کنند. دقت کنید که در این مرحله نحوه‌ی ماساژ و میزان فشاری که روی بینی وارد می‌شود بسیار اهمیت دارد. استخوان‌ها و غضروف‌های بینی پس از عمل بسیار شکننده و آسیب‌پذیر هستند.

وارد آمدن فشار و ضربه به بینی

معمولاً بعد از عمل بینی، دستورالعمل‌هایی در اختیار افراد قرار می‌گیرد. در این دستورالعمل از فردی که تحت جراحی بینی قرار گرفته درخواست می‌شود که به‌هیچ وجه فشار یا ضربه‌ای به بینی خود وارد نکند. وارد آمدن فشار و ضربه می‌تواند موجب فرورفتگی پل بینی بعد از عمل شود.

درمان فرورفتگی پل بینی بعد از عمل

با توجه به این‌که علل مختلفی برای فرورفتگی پل بینی بعد از عمل وجود دارد و بسته به این‌که فرورفتگی پل بینی بعد از عمل چقدر طول میکشد، درمان‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود.

جراح بینی اصفهان | جراح فک اصفهان |  انتخاب جراح بینی برای عمل ترمیمی

در صورتی‌که یک سال از عمل جراحی گذشته باشد .

اگر فرورفتگی پل بینی بعد از عمل ناشی از تحلیل یا جا‌به‌جایی غضروف بینی و حذف بیش از اندازه‌ی غضروف در هنگام عمل باشد، معمولاً روش درمان، جراحی ترمیمی بینی است. در این جراحی، پزشک با استفاده از غضروف خود فرد، فرورفتگی را پر می‌نماید. در صورتی‌که فرد غضروف اضافی نداشته باشد، پزشک متخصص از غضروف لاله‌ی گوش یا قفسه‌ی سینه استفاده می‌نماید.

البته در مواردی هم که فرورفتگی کوچک است ممکن است نیازی به عمل جراحی ترمیمی نباشد و پزشک در داخل مطب به‌صورت سرپایی با ایجاد یک برش، غضروف اضافی را در فرورفتگی قرار می‌دهد. اگرچه برخی از افراد از فرورفتگی شکایت می‌کنند برخی دیگر برآمدگی پل بینی بعد از عمل را تجربه می‌نمایند. چه فرورفتگی و چه برآمدگی هر دو می‌تواند رنج‌آور باشد زیرا فردی که برای جراحی زیبایی بینی اقدام کرده است، از پزشک بینی بی نقصی را طلب می‌کند.

اما با توجه به این‌که هر عملی عوارضی هم دارد، باید دقت کنید که برای کاهش عوارض ناشی از عمل بینی باید در انتخاب پزشک متخصص بسیار دقت کنید.

One thought on “اصلاح فرورفتگی پل بینی بعد از عمل

  1. پل بینی من فرورفتگی داشت اصلا دوستش نداشتم پیش جراح بینی اصفهان جراحی زیبایی بینی انجام دادم و نتیجه عمل فرم خوبی برای بینی من داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *