بایدها و نباید های تغدیه بعد از عمل بینی

تغدیه بعد از عمل بینی

تغدیه بعد از عمل بینی | اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید یا قبلاً تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اید، باید به این فکر کنید که بعد از جراحی بینی چه چیزی باید بخورید و چه چیزی را نباید بخورید. رژیم غذایی شما بعد از جراحی بینی مهم است، زیرا مستقیماً بر راحتی دوره نقاهت شما تأثیر می گذارد، زیرا برای مثال می تواند درد شما را کاهش یا افزایش دهد.

اگرچه ممکن است یک چیز بسیار ساده به نظر برسد، اما دانستن اینکه چه چیزی بخورید و از چه نوع غذاهایی اجتناب کنید می تواند بسیار دشوار باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مقاله را بنویسیم تا راهنمای کاملی در مورد رژیم غذایی بعد از جراحی بینی در اختیار شما قرار دهیم.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | مراقبت ها و غذا خوردن بعد از جراحی فک ...

24 ساعت بعد از جراحی بینی

24 ساعت اول پس از جراحی، بحرانی ترین دوره برای بهبودی است. همچنین باید مراقب آنچه می خورید باشید تا مطمئن شوید که عوارض جانبی ناشی از بیهوشی مشکلی ایجاد نمی کند. برای جلوگیری از حالت تهوع یا دیگر عوارض جانبی، غذاها را بیش از اندازه نگه نداشته و مصرف نکنید. همان غذاهایی که ممکن است هنگام معده درد بخورید باید مناسب باشند. بعد از اتمام بیهوشی، می توانید دوباره رژیم غذایی خود را شروع کنید.

تغذیه در هفته اول بعد عمل بینی

در هفته اول پس از جراحی بینی، از غذاهایی که جویدن آنها آسان است، استفاده کنید. برخی از این غذاها عبارتند :

  1. پوره سیب زمینی
  2. بلغور
  3. جو دوسر
  4. سوپ
  5. ماست
  6. تخم مرغ همزده

علاوه بر این، مواد غذایی نیاز به هضم کامل دارند بنابراین باید خوب جویده شوند. در طول این مدت، باید مراقب آبرسانی بیشتری نیز باشید. نوشیدنی های آبرسان مانند آب و گیتورید گزینه های خوبی هستند. فراموش نکنید، غذا یکی دیگر از منابع ضروری هیدراتاسیون است. به دنبال میوه های آبرسان مانند هندوانه و توت فرنگی باشید.

هفته دوم بعد از جراحی بینی

در طول هفته دوم بهبودی، اکثر افراد می توانند دوباره رژیم غذایی معمول خود را از سر بگیرند. واکنش همه افراد بعد از جراحی بینی یا جراحی پلاستیک صورت کمی متفاوت است، پس اگر با غذای سفت یا ترد مشکل پیدا کرده و دچار درد می شوید، ممکن است مجبور شوید چند روز دیگر نیز به مصرف غذاهای نرم ادامه دهید.

جراح بینی اصفهان | جراح فک اصفهان | بایدها و نباید های تغدیه بعد از عمل بینی .

بعد از جراحی بینی از خوردن چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید به اندازه غذاهایی که باید بخورید تأثیرگذار هستند. تغذیه سالم یک شروع عالی برای بهبودی است، اما حتی برخی از غذاهای سالم نیز می توانند در مراحل اولیه مشکلات ایجاد کنند که شامل موارد زیر است :

مصرف الکل
الکل روند بهبودی را کند می کند و می تواند سبب تورم شود. اجتناب از آن در مراحل اولیه ضروری است زیرا می تواند با بیهوشی تداخل منفی داشته باشد. ممکن است بعد از هفته اول خوب باشید، اما توصیه می کنیم تا زمانی که تورم کاملاً فروکش نکرده از مصرف الکل خودداری کنید.

غذاهای تند
خوردن غذاهای تند فواید زیادی دارد، حتی التهاب را کاهش می دهد. اما در 24 ساعت اول پس از بیهوشی می تواند باعث تهوع شود. بهتر است حداقل یک هفته صبر کنید تا از بروز هرگونه بیماری یا عوارض جانبی جلوگیری کنید.

غذاهای با سدیم بالا
سدیم یا نمک می تواند مستقیماً به تورم کمک کند و ممکن است بهبودی را کاهش دهد. برای بهبودی سریع، بهتر است برای مدتی از غذاهایی که پر سدیم است اجتناب نمایید.

سیگار کشیدن

سیگار می تواند به گلو و بینی آسیب برساند. پس از جراحی، این نواحی در برابر دخانیات آسیب پذیر هستید. ویپینگ و سیگارهای الکترونیکی نیز ممکن است باعث آسیب شوند و جایگزین مناسبی در این دوران نقاهت نیستند.

جویدن غذاهای سفت
همانطور که گفته شد، غذاهای سفت، جویدنی یا ترد ممکن است باعث ناراحتی یا آسیب در اوایل دوره نقاهت شوند. حداقل یک هفته باید صبر کنید تا دوباره به خوردن این نوع میان وعده ها یا وعده های غذایی عادت کنید.

جراح بینی اصفهان | غذا خوردن بعداز جراحی بینی

لازم نیست برای همیشه از غذاهای مورد علاقه خود دور بمانید، اما در دوران نقاهت پس از جراحی بینی، توصیه می کنیم قبل از استفاده مجدد از غذاها و نوشیدنی های تشدید کننده صبر کنید تا تورم به طور کامل فروکش کند.

اگر تورم دوباره شروع به تکرار کرد یا ناراحتی شروع شد، برای اطمینان از بهبودی کامل، غذاهای مزاحم را کمی بیشتر کنار بگذارید. به نظارت خود برای افزایش درجه حرارت، خونریزی غیرمعمول، آسیب مجدد یا بدتر شدن درد ادامه دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *