بهترین روش ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

 all-on-۴ ، بهترین روش ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین | اگر تمامی دندان‌های خود را از دست داده‌اید، یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن دندان‌هایی با ظاهر طبیعی کاشت دندان به روش all-on-۴ است. در این روش تنها با ۴ ایمپلنت می‌توان جایگزینی برای همه دندان‌ها داشت. اگر تصمیم دارید ایمپلنت all-on-۴ را انتخاب کنید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم که این روش کاشت دندان چگونه انجام می‌شود؟ چه افرادی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟ تفاوت آن با ایمپلنت‌های قدیمی چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ میزان موفقیت با این ایمپلنت چقدر است و برای آن چقدر باید هزینه کرد؟


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | بهترین روش ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

کاشت دندان به روش all-on-۴

اگر به هر دلیلی مانند ضربه، تصادف یا بیماری دندان‌های خود را از دست داده‌اید، این مشکل تاثیرات زیادی در زندگی شما دارد. علاوه بر چالش هنگام خوردن غذا و جویدن، فرم کلی صورت تغییر کرده و نوع صحبت تفاوت پیدا می‌کند. در این شرایط سن شما بیشتر از سن واقعی‌تان نشان داده می‌شود. بهترین روش برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته ایمپلنت دندان است. اما قراردادن تعداد زیادی پایه ایمپلنت چالش‌برانگیز است. پروتز دندان مصنوعی هم به دلیل ثابت نبودن مورد پسند خیلی از افراد نیست. اگر شما هم چنین مشکلاتی دارید، بهترین گزینه کاشت دندان به روش all-on-۴ است.

در این تکنیک دندانپزشک در فک بالا یا پایین تنها ۴ ایمپلنت قرار می‌دهد. مجموعه کامل دندان‌های ثابت روی همین ۴ ایمپلنت قرار گرفته و محکم می‌شوند. پایه‌ها از جنس تیتانیوم بوده و به‌عنوان ریشه دندان عمل می‌کنند. برخی پزشکان به این روش ایمپلنت یک‌روزه می‌گویند. زیرا تنها در یک جلسه می‌توانید با یک پل ثابت روی ایمپلنت‌ها دندان‌های فک بالا یا پایین را جایگزین کنید.

از اولین کسانی که مزایای کاشت دندان به روش all-on-۴ را تشخیص دادند، پروفسور پائولو مالو و سازنده ایمپلنت نوبل بیوکر بودند. در سال ۱۹۹۰ پروفسور پائولو مالو با حمایت مالی شرکت نوبل بیوکر مطالعاتی روی اثربخشی این تکنیک انجام داد و در سال ۱۹۹۸ اولین بیمار با این روش ایمپلنت معالجه شد.

تفاوت کاشت دندان به روش all-on-۴ با ایمپلنت های قدیمی

ایمپلنت‌های دندان یک پایه تیتانیومی کوچک دارند که به‌عنوان ریشه در استخوان فک نصب می‌شود. روی هرکدام از پایه‌ها اباتمنت و روکش دندان قرار می‌گیرد. اگر برای جایگزینی کامل فک بالا یا پایین بخواهید از روش ایمپلنت قدیمی استفاده کنید، حداقل باید ۶ تا ۸ ایمپلنت نصب شود تا بتوان پل ثابت را روی آنها قرار داد.

اما در روش ایمپلنت all-on-۴ تنها دو ایمپلنت در جلوی فک و دو ایمپلنت زاویه‌دار در پشت نیاز است. به همین دلیل جراحی کم تهاجمی بوده و سرعت بهبودی سریع‌تر می‌شود. در این روش به دلیل زاویه ۴۵ درجه ایمپلنت‌های پشتی تراکم و حجم پایین استخوان مشکلی ایجاد نمی‌کند.

کاشت دندان به روش all-on-۴ برای چه افرادی مناسب است؟

اگر همه یا بیشتر دندان‌های خود را از دست داده‌اید، ایمپلنت به روش all-on-۴ گزینه بسیار خوبی است. با وجود هر یک از شرایط زیر می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید.

  1. همه دندان‌های خود را از دست داده‌اید.
  2. حجم و تراکم استخوان فک کاهش پیدا کرده است.
  3. از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید.

به نقل از nuffielddental در رابطه با مناسب نبودن ایمپلنت all-on-۴ برای برخی افراد:

گاهی ممکن است تراکم و حجم استخوان به‌قدری کاهش پیدا کرده باشد که نتوان ایمپلنت را در بافت استخوان نصب کرد. در این شرایط درمان با روش all-on-۴ مناسب نبوده و باید از ایمپلنت زیگوماتیک استفاده شود.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | Teeth Implant

مراحل کاشت دندان به روش all-on-۴

برای کاشت دندان به روش all-on-۴ باید مراحل زیر را طی کنید.

  • عکس‌برداری با اشعه ایکس یا سی‌تی‌اسکن انجام می‌شود تا تراکم استخوان مشخص شود.
  • در روز جراحی بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود.
  • دندانپزشک برش‌های کوچکی روی لثه ایجاد می‌کند تا ایمپلنت‌ها را قرار دهد.
  • پس از قراردادن ایمپلنت‌ها دندان‌های موقت روی آنها قرار می‌گیرد.
  • دندانپزشک باید میزان بازسازی استخوان و بهبود زخم‌ها را بررسی کند تا بتواند درمان را ادامه دهد.
  • پروتزهای اصلی ۴ تا ۶ ماه بعد از جراحی روی ایمپلنت‌ها قرار می‌گیرند.
نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک و جراح فک

کاشت دندان به روش all-on-۴ یکی از بهترین روش‌ها برای افرادی است که همه یا بیشتر دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند. در این روش ۴ ایمپلنت در فک بالا یا پایین قرار گرفته و پل ثابت روی آنها نصب می‌شود. دو ایمپلنت در جلوی فک بوده و دو ایمپلنت در پشت با زاویه ۴۵ درجه قرار می‌گیرند. در این روش به دلیل زاویه‌دار بودن ایمپلنت‌ها نیازی به جراحی پیوند استخوان نیست.

ایمپلنت all-on-۴ تا سال‌های طولانی دوام داشته و ظاهر طبیعی دارند. به همین دلیل نسبت به پروتز دندان مصنوعی انتخاب بهتری هستند. این جراحی باید توسط جراح باتجربه و حرفه‌ای انجام شود تا عوارضی در پی نداشته باشد.

2 thoughts on “بهترین روش ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

  1. کاشت ایمپلنت دندان داشتم سه واحد دندان بودند . تایم طولانی داشت اما نتیجه عالی و خوبی داشت بعد از گذروندن دوران نقاهت برای جویدن و خوردن دیگه مشکلی نداشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *